امید آمریکا به چراخ سبز روسیه برای حمله اسرائیل به مواضع ایران در سوریه

یالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد امیدوار است روسیه برغم تحویل موشک های اس-۳۰۰ به دمشق همچنان به اسرائیل اجازه دهد در خاک سوریه به مواضع ایران حمله کند.

جیمز فرنکلین جِفری، سفیر و نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در گفتگویی با خبرنگاران اعلام کرد: «روسیه پیشتر تحت مشورت اسرائیل برای حملات هوایی به مواضع ایران در سوریه قرار داشت. ما امیدواریم که این رویکرد موافق از سوی مقامات مسکو همچنان ادامه داشته باشد.»

مسکو ماه اکتبر گذشته پس از متهم کردن اسرائیل به دخالت غیرمستقیم در سرنگون شدن یک جنگنده روسی توسط پدافند هوایی سوریه اعلام کرد تعدادی موشک زمین به هوای اس-۳۰۰ در اختیار دمشق قرار داده است.

پس از سرنگون شدن هواپیمای نظامی ایلوشین روسیه در ماه سپتامبر که در جریان آن هر ۱۴ سرنشین هواپیما جان باختند، مسکو اسرائیل را مقصر خواند و اعلام کرد که این جنگنده‌های اسرائیل بودند که هواپیمای روس را به سمت خط مقدم آتش توپخانه‌های سوریه در لاذقیه سوق دادند.

روسیه: سامانه موشکی «مدرن‌تر» اس-۳۰۰ به سوریه تحویل می‌دهیم

حمله موشکی به لاذقیه؛ انهدام چندین موشک‌ توسط پدافند هوایی سوریه

جیمز فرنکلین جِفری، سفیر و نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در ادامه سخنان خود تاکید کرد: «حمله به هواپیمای روسیه در ماه سپتامبر به خوبی روشن کرد که حضور همزمان و پرشمار نیروهای نظامی کشورهای خارجی در سوریه تا چه حد می تواند خطر آفرین باشد.»

آقای جفری همچنین یادآور شد: «سیاست آمریکا در سوریه بر شکست قطعی و پایدار گروه خلافت اسلامی، داعش، یافتن راه حل مناقشه بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد و تاکید بر خروج تمام نیروهای تحت فرمان ایران از خاک سوریه استوار است.»

Al Arabiya English

US Special Representative for #Syria Engagement James Jeffrey said the US has three goals in Syria: To confront ISIS, expel Iranian forces and ones supported by #Iran from all Syrian territories and to establish a political process.https://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2018/11/01/US-representative-for-Syria-says-main-goals-are-confronting-ISIS-expelling-Iran.html …


US representative for Syria says main goals are confronting ISIS, expelling Iran
US Special Representative for Syria Engagement James Jeffrey said the US has three goals in Syria:

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه همچنین تاکید کرد: «منافع حیاتی اسرائیل ایجاب می کند که از استقرار سیستم های پیشرفته پرتاب موشک های دور توسط ایران در خاک سوریه جلوگیری کند. ما این مسئله را به خوبی درک می کنیم و از اسرائیل حمایت خواهیم کرد.»

این در حالیست که اسرائیل بارها به صراحت اعلام کرده است که به حملات خود بر ضد مواضعی نیروهای تحت امر ایران در سوریه ادامه خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو پیشتر ضمن انتقاد از تحویل موشک های روسی به دمشق مدعی شده بود بر سر کار گروهی در سوریه میان ارتش روسیه و اسرائیل با ولادیمیر پوتین به توافق رسیده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرده بود که کشورش به عملیات نظامی خود در خاک سوریه علیه مواضع ایران ادامه خواهد داد.

You may also like...