امیرعبداللهیان: ادعای حضور رهبر القاعده در ایران «خنده‌آور» است

05

یک روز پس از آنکه گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کردند سیف‌العدل، که احتمالا در حال حاضر رهبری گروه تروریستی القاعده را بر عهده دارد، در ایران زندگی می‌کند، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، نسبت به این ادعا واکنش نشان داد و ادعای حضور رهبر القاعده در خاک ایران را «خنده‌آور» توصیف کرد.

امیرعبداللهیان در مورد ادعای گروهی از کارشناس‌های سازمان ملل متحد، که سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نیز آن را تایید کرد، چنین گفت:«به مقامات کاخ سفید توصیه می‌کنم بازی شکست‌خورده ایران‌هراسی را متوقف کنند، خبرسازی در مورد رهبر القاعده و ارتباط دادن آن به ایران خنده‌آور است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین در ادامه اظهاراتش در روز پنجشنبه، ۲۷ بهمن ۱۴۰۱، آمریکا و متحدانش را عامل اشاعه تروریسم در منطقه دانست و ضمن آنکه از آمریکا خواست در مورد مسائل مربوط به حکومت ایران «آدرس غلط» ندهد، گفت:«به‌وجود آورندگان القاعده و داعش، مسئول و عامل رشد تروریسم در جهان هستند.»

شماری از کارشناس‌های سازمان ملل متحد گزارشی منتشر کردند که در آن دو ادعا را پیش کشیده شد: سیف‌العدل رهبر «بالفعل و بی‌رقیب» القاعده است و در حال حاضر او در خاک ایران زندگی می‌کند.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، نیز در پاسخ به پرسشی در ارتباط با گزارشِ مورد نظر گفت ارزیابی دولت ایالات متحده آمریکا با آنچه در گزارش گروهی از کارشناس‌های سازمان ملل در مورد سیف‌العدل آمده است، مطابقت دارد. او همچنین در ادامه سخنان خود تاکید کرد که حضور رهبر فعلی گروه تروریستی القاعده در خاک ایران، فعالیت‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تروریسم و همچنین اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران را بیش از پیش عیان می‌کند.

پس از این اظهارات ند پرایس، دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک نیز با انتشار یک رشته توییت به گفته‌های سخنگوی وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد. دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در این رشته توییت، ضمن رد ادعای حضور سیف‌العدل در خاک ایران، نوشت:«این اطلاعات غلط و نادرست می‌تواند به‌صورت بالقوه مانع از تلاش‌ها در جهت مبارزه با تروریسم شود.»

سیف‌العدل یکی از مرموزترین چهره‌های گروه تروریستی القاعده به‌حساب می‌آید که اطلاعات چندانی در مورد او وجود ندارد و دولت فدرال ایالات متحده آمریکا طی بیش از دو دهه گذشته به‌دنبال بازداشت او است. سیف‌العدل در حمله‌های تروریستی یازده سپتامبر در نیویورک نقشی کلیدی ایفا کرد و بسیاری از ناظران بر این باورند که او از یازدهم سپتامبر به این‌سو در خاک ایران و تحت حمایت نظام جمهوری اسلامی زندگی می‌کند.