با بیشتر نمایان شدن نتایج شمارش آرا، به نظر می‌رسد حزب سوسیال دموکرات با اختلافی اندک در آستانه پیروزی قرار دارد و پس از ۱۶ سال حزب آنگلا مرکل مسند قدرت در برلین را ترک خواهد کرد.

با این حال، حزب سوسیال دموکرات که به لحاظ گرایش سیاسی چپ-مرکزی و تا حدودی میانه‌رو شناخته می‌شود به علت کسب نکردن اکثریت مطلق، باید برای تشکیل دولت با احزاب دیگر ائتلاف کند.

اولاف شولز، کاندیدای این حزب یکشنبه شب (۲۷ سپتامبر) در سخنانی مدعی شد که رای‌دهندگان آلمانی خواستار تغییر و کنار گذاشتن آنگلا مرکل از مسند صدراعظمی پس از ۱۶ سال هستند.

این در حالی است که آرمین لاشت، کاندایدای جانشینی خانم مرکل از حزب محافظه‌کار سی‌دی‌یو ضمن پذیرش کاهش تاریخی آرای این حزب نتایج شمارش آرا را تاکنون “نامشخص” ارزیابی کرده و مدعی شده که بنا دارد صدراعظم جدید آلمان شود.

همزمان نتایج از رشد قابل توجه حزب ترقی‌خواه سبز حکایت دارد هر چند این پیروزی در حدی نیست که حزب سبز را مدعی انتخاب صدراعظم کند. با این حال، این حزب هم چون حزب دموکرات‌های آزاد که حامی سیاست‌های بازار آزاد هستند احتمالا نقشی حیاتی در تشکیل دولت ائتلافی آینده خواهند داشت چرا که حزب سوسیال دموکرات -که فعلا با اختلافی اندک پیشتاز است- نتوانسته تعداد کرسی لازم برای تشکیل کابینه به طور مستقل را کسب کند.

نتایج این انتخابات مشخص خواهد کرد چه کسی جانشین آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خواهد شد که در ۱۶ سال گذشته قدرت را در اختیار داشته است.

به نظر می‌رسد میزان مشارکت در روز رای‌گیری پایین بوده اما بنابر گزارش‌ها مشارکت از طریق آرای پستی آمار بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است. این موضوع پیش‌بینی نتیجه را دشوارتر کرده و شمارش آرا را هم کندتر از معمول کرده است.