نتایج انتخابات آلمان مشخص شده است  و حزب سوسیال دموکرات این کشور موفق شده با اختلافی اندک حزب محافظه‌کار حاکم را شکست دهد و همین موضوع باعث شده حزب اولاف شولتز که برنده انتخابات شده برای تشکیل دولت ائتلافی مذاکرات با احزاب دیگر را آغاز کند.

نتیجه این مذاکرات که ممکن است چند ماه طول بکشد تکلیف جایگزین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که ۱۶ سال در راس هرم قدرت در برلین نشسته بود را مشخص خواهد کرد.

روز دوشنبه، ۲۷ سپتامبر، گزارش شد که اولاف شولتز، کاندیدای حزب برنده سوسیال دموکرات – اس‌پی‌دی – به دنبال مذاکره و کسب نظر دو حزب سبز و لیبرال‌ها است اما همزمان آرمین لاشت، کاندیدای حزب محافظه‌کار حاکم گفته که به راحتی تسلیم خواسته‌های حزب آقای شولتز نخواهد شد.

مذاکرات میان حزبی برای تشکیل دولت ائتلافی ممکن است ماه‌ها طول بکشد و در این مدت آنگلا مرکل همچنان صدراعظم آلمان باقی خواهد ماند.

انتخابات سراسری پارلمانی آلمان از ۱۶ سپتامبر آغاز و به مدت ۱۰ روز ادامه داشت. اهمیت این انتخابات از آنجا بود که پس از ۱۶ سال آنگلا مرکل، یکی از قدرتمندترین صدراعظم‌های یکصد سال گذشته در برلین، پس از ۱۶ سال از قدرت کنار می‌رود.

بیشتر بخوانید

انتخابات همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد بسیار نزدیک و شانه به شانه پیش رفت به طوری که هیچ کدام از احزاب نتوانستند برای کسب اکثریت در پارلمان آلمان تعداد کرسی لازم را کسب کنند.

این به آن معنی است که دولت جدید آلمان باید در نتیجه ائتلاف میان احزاب به وجود آید. البته این رویداد جدیدی در تاریخ سیاسی آلمان نیست. این کشور از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون هیچ گاه حزبی را برنده مطلق انتخابات معرفی نکرده و برلین همیشه به طور ائتلافی کنترل شده است.

انتخابات آلمان