انتخابات اسرائیل؛ حزب نتانیاهو در صدر و در آستانه کسب اکثریت کرسی‌ها قرار گرفت

7

آخرین نظرسنجی انجام شده همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل در روز سه‌شنبه، حاکی از آن است که حزب «لیکود» به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین این کشور در این انتخابات به همراه متحدانش در آستانه دریافت اکثریت آراء است.

به این ترتیب «لیکود» به همراه احزاب مذهبی و راست افراطی که متحد نتانیاهو هستند، می‌توانند برای تشکیل دولت آینده اسرائیل اقدام کنند.

پیش از این نظرسنجی که به سفارش سه کانال اصلی اسرائیل انجام شده بود نیز پیش‌بینی کرده بود حزب راست‌گرای نتانیاهو با کسب دست‌کم ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان، بالاتر از حزب «یش عتید» به رهبری یایر لاپید، نخست‌وزیر مستعفی (حدود ۲۴ کرسی) قرار بگیرد.

نتایج این نظرسنجی‌ها همچنین نشان داده بودند که حزب نتانیاهو به همراه متحدانش بتواند در مجموع ۶۱ کرسی مورد نیاز برای داشتن اکثریت در پارلمان را به دست آورد.

متحدان نتانیاهو در این انتخابات، احزاب ارتدوکس افراطی هستند و بر اساس این نظرسنجی‌ها انتظار می‌رود حزب «شاس» که نمایندگی یهودیان سفاردی را دارد بتواند ۱۰ کرسی و ائتلاف «اتحاد یهودیت توراتی» نیز ۷ کرسی را از آن خود کند.

انتخابات پارلمانی اسرائیل که پنجمین انتخابات در سه سال و نیم گذشته در اسرائیل بود، روز سه‌شنبه اول نوامبر برگزار شد.

آمار شرکت کنندگان در این انتخابات تا ساعت ۸ شب به وقت محلی ۶۶.۳ درصد بود که رشدی ۵.۴ درصدی را در مقایسه با میزان مشارکت در آخرین انتخابات (مارس ۲۰۲۱ میلادی) نشان می‌دهد و بالاترین نرخ مشارکت از سال ۱۹۹۹ میلادی تا کنون نیز محسوب می‌شود.