دو روز بعد از برگزاری چهارمین انتخابات پارلمانی اسرائیل در طی دو سال، در حالی که بن‌بست سیاسی تشدید شده، سرنوشت کشوری که خود را «دولت یهود» می‌نامد، اکنون در دست یک سیاستمدار اسلامگرا از نسل اعراب سال ۱۹۴۸ قرار گرفته است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، توازن نسبی که در نتیجه این انتخابات میان جناح‌های موافق و مخالف بقای بنیامین نتانیاهو در مقام نخست وزیری ایجاد شده، اکنون تا حد زیادی به تصمیم منصور عباس، رهبر حزب اسلامگرای عرب موسوم به «موحده»، بستگی دارد.

تا ظهر پنج‌شنبه، پنجم فروردین، بیش از ۹۳ درصد آرا در انتخاباتی که روز سه‌شنبه، سوم فروردین برگزار شد، شمارش شده که بر اساس آن، حزب لیکود در کنار حزب راست افراطی و جدید «صهیونیسم مذهبی» و مذهبییون ارتدوکس در دو حزب «شاس» و «اتحاد یهودیت توراتی» که از قبل از انتخابات حمایت خود را از ادامه نخست وزیری بنیامین نتانیاهو اعلام کردند، تنها ۵۲ کرسی کسب کرده است.

آقای نتانیاهو امیدوار بود برنامه موفق و بسیار سریع واکسیناسیون مردم این کشور در برابر همه‌گیری ویروس کرونا، کار او را در ادامه پست نخست وزیری بسیار آسان کند.

اما احزاب کوچک تازه‌تاسیس در این انتخابات که ظاهرا آقای نتانیاهو به دلایل مختلف در پشت پرده مشوق تشکیل آن بوده یا در ضدیت با او برپا شدند، تحقق این هدف را برای وی دشوار کرده است.

سیاستمداری که از سوی رئیس جمهوری به تشکیل دولت مکلف می‌شود، باید بتواند حمایت ۶۱ تن از مجموع ۱۲۰ نماینده مجلس را کسب کند.

جناح مقابل آقای نتانیاهو که طیفی از احزاب ناهمگون هستند، شامل حزب راستگرا اما ضد مذهبی «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن و حزب راستگرای تازه‌تاسیس و منشعب شده از لیکود به نام «امید جدید» به رهبری گیدئون ساعار، در کنار حزب میانه آبی- سفید به رهبری بنی گانتز، حزب معتدل کارگر به رهبری مِراو میخائلی، حزب چپ مرتز به رهبری نیسان هوروویتز همراه با «فهرست مشترک» عرب‌های سال ۱۹۴۸ به رهبری ایمن عوده، ۵۷ کرسی کسب کرده‌اند.