محمود احمدی‌نژاد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته است بر اساس اعلام قبلی چون صلاحیتش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان رد شده در انتخابات شرکت نمی‌کند.

او در ویدئویی که روز گذشته در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد تاکید کرده است که در انتخابات پیش‌ رو از هیچ نامزدی هم حمایت نمی‌کند.

مسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب تبریز در مجلس نیز که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری رد شده است، در توییتی نوشت که «قصد حمایت از هیچ کدام از کاندیداهای تایید صلاحیت شده» ندارد.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره احتمال حمایت کاندیداهای اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده از عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، یا محسن مهرعلیزاده مطرح شده است.

محمود صادقی، نماینده مجلس دهم نیز به وب‌سایت «رویداد ۲۴» گفته است که «برخی جا‌ها» به اعضای ستاد جهانگیری فشار آورده‌اند که به ستاد انتخاباتی مهرعلیزاده بروند.

او اشاره نکرده است که از سوی چه نهاد یا شخصی این فشار وارد شده، ولی در بخش دیگری از سخنانش گفته که برخی با «فشارهای امنیتی» می‌خواهند مهرعلیزاده را «کاندیدای اصلاح‌طلبان معرفی کنند».

از سوی دیگر، خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که «جمعی از اصلاح‌طلبان» ستاد حمایت از ابراهیم رئيسی، رئيس قوه قضاییه و مهم‌ترین کاندیدای انتخابات را راه‌اندازی کرده‌اند.

آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات اما این خبر را رد کرده و گفته است «کاندیدایی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نداریم».

انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۸ خردادماه سال جاری برگزاری می‌شود و بر اساس آخرین نظرسنجی‌هایی که در داخل ایران، از جمله توسط موسسه نظرسنجی وابسته به خبرگزاری ایسنا منتشر شده، تنها ۳۷ درصد از مردم قصد شرکت در انتخابات را دارند که این رقم از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ پایین‌ترین میزان مشارکت محسوب می‌شود.

.