پیش‌بینی می‌شود که رافایل وارناک، نامزد حزب دموکرات، در رقابت پراضطراب و مناقشه‌برانگیز انتخابات سنا پیروز یکی از دو کرسی ایالت جورجیا شود و کلی لافلر، نامزد جمهوری‌خواه را شکست دهد.

شبکه های تلویزیونی ایالات متحده و خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده‌اند که آقای وارناک پیشتاز است.

تاکنون ۹۸ درصد آرا در ۱۵۹ شهر ایالت جورجیا شمارش شده است و رقابت برای هر دو کرسی بسیار نزدیک است.

آقای وارناک از خانم لافلر اندکی جلوتر است، در حالی که رقابت بین دیوید پردو جمهوری‌خواه و جان اسوف دموکرات تنگاتنگ است.

با توجه به نتایج اولیه، به نظر می‌رسد که حزب دمکرات جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، در آستانه تسلط بر سنای آمریکا باشد.

چنین نتیجه‌ای، ضربه بزرگی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی، خواهد بود.

نتایج نهایی کی اعلام خواهد شد؟

انتظار می‌رود که نتایج نهایی تا ظهر امروز چهارشنبه به وقت محلی (۱۷:۰۰ به وقت گرینویچ) اعلام شود.

پیش‌بینی می‌شود آقای وارناک با کسب ۵۰.۶ درصد آرا درمقابل ۴۹.۴ درصد آرا برای سناتور کلی لافلر پیروز شود.

موسسه تحقیقات انتخاباتی ادیسون، که نتایج انتخابات را به خبرگزاری‌ها ازجمله بی‌بی‌سی ارائه می‌دهد، پیش‌بینی کرده جان اساف، نامزد دموکرات با کسب ۵۰.۲ درصد آرا، کرسی دیگر را از آن خود خواهد کرد و سناتور دیوید پردو جمهوری‌خواه را با ۴۹.۸ درصد آرا شکست دهد.

تاکنون ۹۸ درصد آرا شمارش شده است؛ هنوز هزارای رای دیگر در مناطق حومه آتلانتا باید شمارش شود که انتظار می‌رود به نفع دموکرات‌ها باشد.

بیش از سه میلیون رای، حدود ۴۰ درصد از رای‌دهندگان ثبت شده ایالت جورجیا، قبل از دیروز، سه‌شنبه، به صندوق‌ها ریخته شد. رای‌دهی زودهنگام یک مزیت کلیدی برای جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری در نوامبر سال گذشته و انتخابات ۵ ژانویه جورجیا بود.

در همین حال، آقای ترامپ، همانند انتخابات ریاست‌جمهوری، صحت آرای انتخابات سنای جورجیا را زیر سوال برده است. آقای ترامپ، با ادعاهای بی‌اساسش مبنی بر قربانی بودن در تقلب انتخابات ریاست‌جمهوری، باعث شده است که استراتژیست‌های جمهوری‌خواه نگران مشارکت در دور دوم انتخابات سنای جورجیا باشند.

روز شنبه ۳ ژانویه، آقای ترامپ، رئیس‌جمهوری، برد رافنسپرگر، مقام عالی ارشد انتخابات جورجیا که یک جمهوری‌خواه است را تحت فشار قرار داد تا رای کافی برای لغو پیروزی انتخابات ریاست‌جمهوری آقای بایدن در این ایالت را “پیدا کند”.

رافایل وارناک و جان اسوف، دو نامزد دموکرات

‘هدیه ترامپ به دمکرات ها’؟

هادی نیلی، آتلانتا، بی بی سی

بعضی تحلیلگران، هم از آنها که نزدیک به جمهوری‌خواهان هستند و هم آنها که به دموکرات‌ها تمایل دارند، می‌‌گویند اگر این نتایج نهایی شود و دموکرات‌ها در سنا هم اکثریت پیدا کنند، این “هدیه” دونالد ترامپ به دموکرات‌ها بوده. طعنه‌ای که شاید در واقعیت هم درست باشد. آقای ترامپ در این دو ماه که از انتخابات ریاست‌جمهوری گذشت، بارها نتیجه انتخابات در جورجیا را هم مثل چند ایالت دیگر که در آنها هم به رقیبش جو بایدن باخت، زیر سوال برده و به مقام‌های جورجیا که از قضا هم‌حزبی او هستند و گفته‌اند که به او رای داده‌اند، حمله کرده که انتخابات را درست برگزار نکرده‌اند؛ بدون این‌‌که شواهد محکمه‌پسندی برای این ادعاهایش ارائه کند.

در هفته‌های اخیر برخی جمهوری‌خواهان ابراز نگرانی می‌‌کردند که این حمله‌های دونالد ترامپ به انتخابات جورجیا شاید منجر به این شود که رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه تردید کنند که در انتخابات سنا رای بدهند و این به نفع دموکرات‌ها تمام شود.

اما گذشته از نقش سلبی دونالد ترامپ، خیلی از تحلیلگران به تلاش‌های استیسی آبرامز برای اصلاحات در قوانین رای‌گیری و تشویق شهروندان به رای‌دادن اشاره می‌کنند. این زن سیاه‌پوست که پیش‌تر عضو مجلس ایالتی جورجیا بوده، دو سال پیش تلاش کرد فرماندار ایالت جورجیا شود ولی در نهایت با فاصله کمی به رقیب جمهوری‌خواه‌اش باخت. پس از آن خانم آبرامز تلاشش را بر این اصلاحات در قوانین و شیوه رای‌گیری متمرکز کرد و هم‌چنین تشویق مردم به ثبت‌نام برای رای‌دادن. تلاش‌هایی که به افزایش میزان مشارکت در انتخابات جورجیا منجر شد.

نتایج انتخابات سنا
کلی لافلر و دیوید پردو، دو سناتور جمهوری‌خواه از ایالت جورجیا