پیش‌بینی می‌شود که رافایل وارناک، نامزد حزب دموکرات، در رقابت پراضطراب و مناقشه‌برانگیز انتخابات سنا پیروز یکی از دو کرسی ایالت جورجیا شود و کلی لافلر، نامزد جمهوری‌خواه را شکست دهد.

شبکه های تلویزیونی ایالات متحده و خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده‌اند که آقای وارناک پیشتاز است.

تاکنون ۹۸ درصد آرا در ۱۵۹ شهر ایالت جورجیا شمارش شده است و رقابت برای هر دو کرسی بسیار نزدیک است.

آقای وارناک از خانم لافلر اندکی جلوتر است، در حالی که رقابت بین دیوید پردو جمهوری‌خواه و جان اسوف دموکرات تنگاتنگ است.

با توجه به نتایج اولیه، به نظر می‌رسد که حزب دمکرات جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، در آستانه تسلط بر سنای آمریکا باشد.

چنین نتیجه‌ای، ضربه بزرگی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی، خواهد بود.

نتایج انتخابات سنا

اینکه کنترل سنا در دو سال نخست ریاست‌جمهوری جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب دموکرات، دست چه حزبی باشد، بستگی به نتیجه این دور از رقابت سنا در جورجیا دارد. نتیجه این انتخابات سرنوشت تقسیم قدرت در کنگره را مشخص خواهد کرد.

در صورتی که دموکرات‌ها بتوانند در این انتخابات هر دو کرسی مجلس سنا در جورجیا را به دست بیاورند، همانند جمهوری‌خواهان ۵۰ کرسی این مجلس را در اختیار خواهند گرفت و خواهند توانست با رای معاون رییس‌جمهوری به عنوان رئیس سنا، طرح های خود را تصویب کنند.

رافایل وارناک و جان اسوف، دو نامزد دموکرات

کلی لافلر و دیوید پردو، دو سناتور جمهوری‌خواه از ایالت جورجیا، در این انتخابات با رافایل وارناک و جان اسوف، دو نامزد دموکرات، رقابت می کنند.

کلی لافلر و دیوید پردو، دو سناتور جمهوری‌خواه از ایالت جورجیا

این انتخابات، دور دوم انتخابات سنای جورجیا است. دور اول این انتخابات، پیشتر در نوامبر سال گذشته همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار شد، اما هیچ یک از نامزدها، ۵۰ درصد لازم برای نمایندگی طبق قوانین ایالتی را کسب نکرد و انتخابات به دور دوم کشید.

در صورت تایید پیروزی آقای وارناک، او اولین سناتور سیاهپوست ایالت جورجیا، یک ایالت برده‌دار در جنگ داخلی آمریکا، و یازدهمین سناتور سیاهپوست در تاریخ ایالات متحده خواهد بود.

آقای وارناک ادعای پیروزی کرده است؛ او با ادای احترام و گرامیداشت یاد مادرش که در نوجوانی به عنوان کارگر در مزرعه‌ای کار می‌کرد، سخنرانی پیروزی‌اش را شروع کرد.

او گفت “سال‌های دور، دستان ۸۲ ساله‌ای پنبه شخص دیگری را می‌چیدند، اما دیروز مردم به پای صندوق‌های رای رفتند و پسر کوچک او را برای سناتوری ایالات متحده انتخاب کردند؛ آمریکا این است”.

در حالی که دموکرات‌های حزب جو بایدن، برای به دست آوردن کنترل کامل کنگره به هر دو کرسی جورجیا در سنا نیاز دارند، حزب جمهوری‌خواه دونالد ترامپ برای حفظ کنترل سنا تنها یک کرسی لازم دارد