انتخابات فرانسه؛ برخلاف امیدواری راست‌گرایان، برآوردها ائتلاف چپ را «پیشتاز» می‌داند

۴

در یک شگفتی تمام‌عیار، ائتلاف احزاب چپ فرانسه توانست به اکثریت نسبی در پارلمان این کشور دست یابد و از دیگر احزاب پیشی گیرد.

بر اساس اعلام اولین نتایج اعلام‌شده از مرحله دوم انتخابات پارلمانی فرانسه که روز یکشنبه ۱۷ تیر برگزار شد، این ائتلاف توانست بیشترین کرسی‌ها را به دست آورد.

بر اساس اولین ارزیابی‌ها، ائتلاف چپگرای «جبهه مردمی جدید» می‌تواند بین ۱۷۲ تا ۲۱۵ کرسی به دست آورد، ائتلاف حامی مکرون ۱۵۰ تا ۱۸۰ کرسی و حزب راست افراطی در جایگاه سوم ایستاد و ۱۱۵ تا ۱۵۵ کرسی را از آن خود خواهد کرد.

با این حال، هیچ کدام از این سه بلوک سیاسی نتوانستند اکثریت مطلق را به دست آوردند.

انتظار می‌رفت حزب راست افراطی پیروز انتخابات شود.

ژان لوک ملانشون از رهبران چپ در اولین سخنرانی خود پس از انتخابات با اشاره به حزب راست افراطی اعلام کرد که مردم فرانسه «بدترین راه‌حل» را کنار زدند.

ژان لوک ملانشون از رهبران چپگرا در فرانسه
ژان لوک ملانشون از رهبران چپگرا در فرانسه

او به دولت کنونی مکرون حمله کرد و از نخست‌وزیر خواست کناره‌گیری کند.

ملانشون گفت که «جبهه مردمی جدید» باید دولت را در دست بگیرد.

ریکارد یوزویاک، سردبیر اروپای رادیو اروپای آزاد، می‌گوید برنده بزرگ انتخابات زودهنگام پارلمانی، همین اتحاد تازه ایجاد شده جناح چپ موسوم به جبهه مردمی جدید؛ ائتلافی از سبزها، سوسیال‌دموکرات‌ها، کمونیست‌ها، و حزب «فرانسه نافرمان» ژان لوک ملانشون.

او می‌گوید چیزی که باعث این شگفتی شد، اولاً، نرخ مشارکت با ۶۷ درصدی است، که بالاترین میزان در انتخابات پارلمانی فرانسه در قرن حاضر است.

به عقیده آقای یوزویاک، در عین حال مارین لوپن به رغم این ناکامی چشم‌به‌راه دو فرصت جدید خواهد بود: اینکه یک انتخابات پارلمان تازه در راه باشد، یا انتخابات آینده ریاست‌جمهوری فرانسه که در سال ۲۰۲۷ برگزار خواهد شد.

ائتلاف احزاب چپ نام «جبهه مردمی» را با الهام از ائتلافی انتخاب کردند که حدود صد سال پیش در انتخابات فرانسه مانع از پیروزی جریان راست افراطی شده بود.

از سوی دیگر، نامزدهای راه‌یافته به دور دوم همین ائتلاف بیشترین انصراف از نامزدی را انجام دادند تا راه بر پیروزی کاندیداهای دیگر بر راست افراطی هموار شود.

ژردن باردلا، از چهره‌های اصلی اجتماع ملی، بعد از اعلام نتایج اولیه در یک سخنرانی گفت که فرانسه «به دست چپ افراطی افتاد».

او امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، را متهم کرد که مردم این کشور را با مشکلات روز به روز در ماه‌های پیش رو مواجه کرده است.

رافائل گلوکسمن، رهبر حزب سوسالیست فرانسه که در ائتلاف پیروز انتخابات حاضر است، در واکنش به نتایج گفت: «ما جلو هستیم، اما در یک پارلمان تقسیم‌شده خواهیم بود.»

او تأکید کرد که رهبران احزاب پیروز باید مانند «افراد بالغ» عمل کنند.

در دور نخست، حدود ۷۰ نماینده از جمله مارین لوپَن، رهبر حزب اجتماع ملی، برای ۵۷۷ کرسی مجلس ملی انتخاب شدند که نیمی از آن‌ها در طیف راست افراطی بودند و نیمی دیگر از سایر احزاب.

رأی‌دهندگان در فرانسه در دور دوم از انتخابات پارلمان به پای صندوق‌ها رفتند تا نتایج دور نخست را که یک هفته پیش برگزار شد، تکمیل کنند

بیشتر در این باره:

نرخ مشارکت در مرحله دوم انتخابات فرانسه افزایش یافت

به دلیل حساسیت‌های این دوره از انتخابات پارلمانی فرانسه، میزان مشارکت در آن شدیدا افزایش یافت و به بالاترین میزان از سال ۱۹۸۱ تاکنون رسید.

بر اساس آمار وزارت کشور فرانسه، میزان مشارکت در مرحله دوم انتخابات پارلمانی تا ساعت ۱۷ روز یکشنبه به ۵۹.۷۱ درصد رسید و رکورد مرحله اول این انتخابات را شکاند.

با نزدیک شدن به پایان رای‌گیری نیروهای پلیس فرانسه در شهرهای مختلف به ویژه پایتخت آماده شدند تا با اعتراضات احتمالی مقابله کنند.

رسانه‌ها گزارش دادند که ۳۰ هزار نیروی پلیس در سراسر فرانسه و ۵ هزار نیروی پلیس در پاریس به حالت آماده‌باش درآمدند.

عکس‌هایی از فروشگاه‌های بزرگ خیابان معروف شانزه لیزه پاریس منتشر شد که نشان می‌داد شیشه‌های فروشگاه‌ها در حال پوشانده شدن با ورقه های چوبی بودند تا آسیب نبینند.

پس از پیروزی حزب راست افراطی فرانسه در انتخابات پارلمان اروپا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه شامگاه ۲۰ خرداد در یک نطق تلویزیونی پارلمان فرانسه را منحل کرد.

مکرون بعداً تأکید کرده در هر وضعیتی از مقام خود کنار نخواهد رفت و تا پایان دوره قانونی ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۲۰۲۷ در کاخ الیزه بر سر قدرت خواهد بود.

کاهش قدرت خرید، موضوع مهاجرت و نظام بهداشت و درمان سه موضوع اصلی در انتخابات جاری فرانسه بودند.

شرایط سیاسی تازه فرانسه در حالی است که این کشور قرار است از پنجم مرداد میزبان المپیک باشد.