انتشار نتایج نظرسنجی‌ها از کسانی که در انتخابات پارلمانی اسرائیل شرکت کرده‌اند در روز چهارشنبه چهارم فروردین نشان می‌دهد که به رغم پیشتازی حزب لیکود در این انتخابات، مشخص نیست که بنیامین نتانیاهو بتواند دولت آینده را تشکیل دهد.

نتایج قطعی انتخابات پارلمانی اسرائیل احتمالا تا آخر هفته جاری مشخص خواهد شد.

رویترز می‌گوید، به نظر می‌رسد کارنامه بنیامین نتانیاهو در هدایت واکسیناسیون سراسری کرونا در اسرائیل برای پیروزی قاطع او کافی نباشد.

سه شبکه تلویزیونی اسرائیل سه‌شنبه پس از پایان رای گیری پیش‌بینی‌ کرده بودند که احتمالا حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو با همراهی احزاب راستگرای دیگر از جمله حزب یامینا به رهبری نفتالی بنت یک دولت ائتلافی جدید تشکیل خواهد داد.

اما چهارشنبه پس از انتشار نتایج نظرسنجی‌ها از کسانی که در انتخابات پارلمانی اسرائیل شرکت کرده‌اند این شبکه پیش بینی‌های خود را اصلاح کرده و گفته‌اند که کرسی‌های پارلمان اسرائیل احتمالا به طور مساوی بین مخالفان و موافقان بنیامین نتانیاهو تقسیم خواهند شد.

با این حال بنیامین نتانیاهو در توییتی مدعی « پیروزی بزرگ» بر تمامی احزاب میانه، راست و چپ که با ادامه نخست وزیری وی مخالف بودند، شد و گفت که رسانه‌ها هم نتوانستند این پیروزی را پیش بینی کنند.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو ساعتی بعد در سخنرانی خود در ستاد حزب لیکود از تکرار ادعای پیروزی در انتخابات خودداری کرد و تنها گفت، که حزب لیکود به ۳۰ کرسی دست خواهد یافت و این دستاورد بزرگی است . وی همچنین ابراز امیدواری کرد که یک دولت راستگرای باثبات تشکیل شود.

به گزارش رویترز، حزب لیکود در انتخابات قبلی ۳۶ کرسی کسب کرده بود.

بنیامین نتانیاهو در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد: ما تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دهیم وضعیت در اسرائیل به انتخابات جدید، به انتخابات پنجم کشیده شود. اکنون باید یک دولت باثبات تشکیل دهیم.

آسوشیتدپرس هم می‌گوید، نفتالی بنت، رهبر یامینا، در سخنرانی خود در شامگاه سه شنبه از هرگونه جانبداری از بنیامین نتانیاهو یا همراهی با مخالفان او خودداری کرد.

نفتالی بنت گفته است، اکنون زمان التیام است . هنجارهای گذشته دیگر قابل قبول نخواهند بود.

او همچنین تصریح کرد، باید کشور را از رهبری که فقط به خود علاقه‌مند است به سمت رهبری حرفه‌ای که به کشور اهمیت می‌دهد٬ سوق داد.