بنا به اعلام ستاد انتخابات نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در شهر تهران، پایتخت ایران، ۲۶ درصد بوده است، یعنی از هر چهار نفری که در تهران واجد شرایط رای دادن بوده‌اند تنها یک نفر رای داده است.

شکراله حسن بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران، گفته نرخ مشارکت در سطح این استان بیش از ۳۴ درصد و در شهر تهران ۲۶ درصد بوده است.

در میان استان‌هایی که نتایج نهایی آنها اعلام شده این پایین‌ترین نرخ مشارکت است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با پایین‌ترین نرخ مشارکت برگزار شد و رقابت به حدی سرد بود که شمار آرای باطله بیش از رای‌های رقیبان نامزد پیروز بود.

ابراهیم رئیسی
شورای نگهبان همه چهره‌های شاخص رقیب ابراهیم رئیسی را رد صلاحیت کرد

در مجموع بیش از ۴۰۰ هزار رای باطله در تهران شمرده شده است که معادل ۱۲ درصد کل آرا است.

مطابق آماری که شکراله حسن بیگی داده در استان تهران هم مانند سراسر کشور آرای باطله بیش از رای‌های محسن رضایی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی بوده است.

شمار بالای آرای باطله و نرخ مشارکت بسیار پایین در حالی رقم خورده که در آستانه انتخابات وبسایت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از قول او نوشت: ” اگر رای سفید موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است” و احمد علم الهدی، نماینده او در مشهد و پدرزن ابراهیم رئیسی هم تحریم‌کنندگان انتخابات را تکفیر کرد.

نرخ مشارکت این دوره از انتخابات در استان تهران، همچون نرخ مشارکت کل ایران، پایین‌ترین نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری برای تهران بوده است.

بالاترین نرخ مشارکت استان تهران به سال ۱۳۸۸ برمی‌گردد که اعلام شد ۸۵ درصد واجدان شرایط در این استان رای داده‌اند.

رفتار انتخاباتی تهران. نرخ مشارکت در استان تهران (درصد). نرخ مشارکت دوره نهم بر مبنای میانگین دور اول و دور دوم محاسبه شده.

حکومت ایران پیش از این شمار بالای آرا را نشانه محبوبیت خود در بین مردم می‌دانسته است.

آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه انتخابات گفت: “عدم حضور در انتخابات به معنی فاصله گرفتن مردم از نظام اسلامی است”.

مشارکت پایین‌تر زنان در تهران

به گفته رئیس ستاد انتخابات استان تهران از میان کسانی که رای داده‌اند ۵۴ درصدشان مرد بوده و ۴۶ درصدشان هم زن بوده‌اند. (ایران هویت‌های جنسی دیگر را به رسمیت نمی‌شناسد).

مشارکت بیشتر مردان در انتخابات در تهران در حالی است که بنا به سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نسبت جنسی در تهران ۱۰۱ بوده، یعنی شمار مردان و زنان در تهران تفاوت اندکی دارد.

هواداران رئیسی
برخی زنانی که در تبلیغات رئیسی دیده می‌شوند

هر هفت نامزد تایید صلاحیت‌شده در شورای نگهبان مرد بودند و بحث مشخصی درباره حقوق زنان در مناظره‌های انتخاباتی مطرح نشد.

حسن روحانی، رئیس جمهور، با تمسخر مناظره‌ها گفت: “چقدر زنان در این چند روز خوب شدند.”

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی: رئیس جمهور “بی‌معنی‌” است؛ رئیسی تنها “رئیس دولت است”

پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشته‌ است.

بسیاری از کاربران طرفدار آقای رئیسی با “پیروزی بزرگ” خواندن نتیجه، امیدوارند که فصل تازه‌ای در فضای سیاسی و اقتصادی کشور آغاز شود.

اما در آن سو عده‌ای از کاربران شبکه های اجتماعی، تحریم انتخابات را نوعی رای اعتراضی محسوب کرده‌اند. آنها معتقدند بیش از ۳۰ میلیون نفری که انتخابات را تحریم کردند یا به هر دلایلی رای ندادند، مخالفت خود را با عملکرد حکومت اعلام کرده‌اند.

در همین خصوص یک کاربر گفته است اگر آقای رئیسی ادعا می‌کند که می‌خواهد “رئیس‌جمهور تمام ملت” باشد باید صدای تحریم کنندگان را هم بشنود و به دلایل عدم شرکت آنها فکر کند.

علاوه بر بی‌سابقگی میزان پایین مشارکت، تعداد بالای آرای باطله نیز در فضای مجازی واکنش‌برانگیز شده است.

عده‌ای می‌گویند که آرای باطله با شمار بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار، اصلی‌ترین رقیب آقای رئیسی در این انتخابات بود که نشان دهنده این است که رئیس‌جمهور جدید بدون هیچ رقیبی پیروز شد.

برخی معتقدند کسانی آرای باطله به صندوق انداختند که به دلایل مختلف مجبور بودند رای بدهند، اما هیچ‌یک از کاندیداها را مناسب نمی‌دانستند. ‌

یک کاربر گفته پایین‌ترین میزان مشارکت و میزان بالای آرای باطله در این دوره، موجب شده که رئیس‌جمهور”معنی” خود را از دست بدهد و در بهترین حالت ابراهیم رئیسی تنها “رئیس دولت” باشد.

عده‌ای که از پیروزی آقای رئیسی ابراز ناراحتی کردند بر این عقیده‌اند که نتیجه “دور از انتظار” آنها نبوده چرا که انتخابات را “مهندسی شده” می‌دانستند.

در عین حال برخی هم با اشاره به پرونده حقوق بشری ابراهیم رئیسی و نقش او در اعدام‌های سیاسی دهه شصت از انتخاب او انتقاد کرده‌اند.

دسته‌ای از کاربران هم پرسیده‌اند که “رئیس‌جمهوری که خود در لیست تحریم قرار دارد چگونه می‌خواهد تحریم علیه یک کشور را بردارد؟”