یکی از مسئولان برگزاری انتخابات در مسجد شهر «مناساس» در ایالت ویرجینیای آمریکا، گفت که به نسبت دوره‌های گذشته استقبال از انتخابات ریاست جمهوری در این مرکز مثل قبل نبوده است.

ابوالفضل ناهیدیان، که مدیریت یک مجموعه اسلامی را در مناساس به عهده دارد، گفت که بسیاری از ایرانی‌تبارهای این منطقه بعد از ساعت کاری برای رای‌دهی به این مرکز می‌روند. او گفت که بیش از بیست سال است که در این مسجد، رای‌گیری انجام می‌دهد.

مناساس یکی از شهرهای شمالی ایالت ویرجینیا است.

آقای ناهیدیان در عین حال گفت که کمیت، اهمیت چندانی نداشته و در نهایت کیفیت رای، مهم است.

او گفت که گروهی تلفنی و حضوری به او ناسزا داده‌اند که در این مسجد، انتخابات برگزار می‌کند. او گفت که اعتراض‌ها در حد اعتراضات شفاهی بوده‌اند و او شکایت به نزد پلیس نمی‌برد.

در زمان حضور من در این مرکز رای‌دهی، حمید مولانا، استاد دانشگاه آمریکن، و یکی از نزدیکان فکری اصولگرایان برای رای دادن وارد شد.

محل رای‌گیری در دفتر این مجموعه تشکیل شده است و افراد اجازه داشتند با کفش در این منطقه حضور پیدا کنند اما برای حضور در مسجد و بخش‌های دیگر، باید کفش‌ها را در می‌آوردند. حضور زن جوان بی‌حجابی که به همراه دو زن محجبه برای رای دادن به این دفتر رفته بودند، احتمالا نشانه‌ای است که افراد مجبور به سر کردن روسری برای رای دادن در این مرکز نیستند.

انتخابات در مسجد ارشاد شهر ری
Image caption: انتخابات در مسجد ارشاد شهر ری/عکس تزئینی است

گزارش‌هایی از “خرید و فروش رای” در انتخابات شوراهای شهر و روستا در برخی از مناطق ایران از جمله برخی شهرهای استان تهران منتشر شده است.

احمد نادری، رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای تهران با تایید این خبر به خبرنگاران گفت که اگر برای هیات نظارت بر انتخابات شوراها ثابت شود که خرید و فروش رأی انجام شده، آرای نامزدها در همان شوراها و صندوق‌هایی که خرید و فروش رأی صورت گرفته، توسط هیئت نظارت باطل خواهد شد.

پیشتر حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرزهم گفته بود که “هرگونه خرید و فروش آرا به دقت مورد رصد قرار گرفته و با متخلفان برخورد سریع و قانونی انجام می‌شود.”

مرضیه آذرافزا، کنشگر مدنی در برنامه صفحه دو می‌گوید شرایط سیاسی ایران به گونه‌ای است که خواسته‌های زنان و نقش آنان زیر سایه تحولات بزرگتر سیاسی و مخصوصا مشروعیت حکومت قرار گرفته است.

بعد از پیوستن محبوبه عباسقلی‌زاده، فعال حقوق زنان به بحث، فرناز قاضی‌زاده از او می‌پرسد آیا حذف زنان از فعالیت‌های سیاسی در سایه حذف گروه‌های اصلی سیاسی مغفول مانده است؟

نظارت بر انتخابات

نظارت بین‌المللی بر انتخابات، پدیده جدیدی نیست. اما فراگیری این نوع از نظارت انتخاباتی، به ویژه در دو دهه اخیر، پدیده‌ای است که در تاریخ دموکراسی و انتخابات جهان سابقه ندارد. در حال حاضر در بیش از ۸۰ درصد کشورهای جهان، انتخابات با نظارت‌های گوناگون بین‌المللی برگزار می‌شود.

اما موضوع نظارت بین‌المللی بر انتخابات در ایران نه تنها از سوی حکومت مساله‌ پذیرفته شده‌ای نیست، بلکه به ندرت در بین خواسته‌های منتقدان و مخالفان نیز جایی دارد. گروهی از مخالفان در ایران به کلی با نظام سیاسی مستقر مخالفند و تغییر رژیم را پیش‌نیاز ضروری برپایی یک انتخابات آزاد و دموکراتیک می‌دانند

 • Social embed from twitter

  آمار مختلفی از رسانه‌های مختلف از جمله خبرگزاری فارس درباره میزان مشارکت در انتخابات متشر شده اما وزارت کشور ایران از رسانه‌ها خواسته تا پایان رای‌گیری صبر کنند و آمار رسمی را از وزارت کشور اعلام کنند.

  وزارت کشور گفته انتخابات تا ساعت ۹ شب تمدید شده است در حالی که از شورای نگهبان نقل شده که گفته است رای‌گیری تا ساعت ۱۲ یا حتی ۲ صبح روز بعد ادامه دارد.

  خبرگزاری فارس برآورد کرده که بیش از پنجاه درصد در انتخابات شرکت خواهند کرد.

  روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور در کلاب هاوس اعلام کرد که ارائه آمار غلط می‌تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

  مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت و مسجد مکی، مشهورترین مسجد اهل سنت در زاهدان مردم را به مشارکت و رای دادن به ابراهیم رئیسی دعوت کرده‌اند. با این حال برخی از شاهدان عینی در سیستان و بلوچستان می‌گویند مراکز رای‌گیری شلوغ نبوده است هرچند هنوز آمارهای رسمی وزارت کشور اعلام نشده است.

  مهدی نخل احمدی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر اعتقاد دارد که میزان مشارکت در شهرهای اهل سنت در غرب و شرق ایران پایین بوده است.