مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که در حصر خانگی است درباره آنچه تصمیم “جریانی کوچک که هیچ مقبولتی در مردم ندارد” هشدار داده که می‌خواهند “جشن نابودی جمهوریت را در ۲۹ خرداد برپا کنند” و از نهادهای تصمیم ساز اطلاح طلبان خواسته هرچه زودتر از یکی از نامزدهای موجود در انتخابات حمایت کنند.

خواسته آقای کروبی کمتر از ۵ روز پیش از رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری ایران مطرح می‌شود که در آن هفت نامزد از سوی شورای نگهبان تایید شده و شمار گسترده ای از افراد از جمله محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین، علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و اسحاق جهانگیری معاول اول دولت حسن روحانی رد صلاحیت شده اند.

از میان این نامزدها عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در دولت حسن روحانی و محسن مهرعلیزاده معاون رئیس جمهور در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، وعده هایی همسو با اصلاح طلبان مطرح کرده اند. آقای خاتمی بر خلاف دفعات گذشته از هیچ نامزدی حمایت نکرده و میرحسین موسوی هم با انتشار بیانیه ای انتخابات را تحریم کرده است.

مهدی کروبی از میان رهبران اصلاح طلب در ایران تاکنون پرنفوذترین شخصیتی است که خواستار حمایت از یکی از نامزدهای نزدیک به این جریان شده اما خود او هم مصداقی معرفی نکرده است.