سخنان محمود احمدی‌نژاد، هنگام ثبت نام برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باعث انتقاد و حملات گسترده به او شده است. احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر ایران در مشهد اظهارات او را “عربده‌کشی” خوانده و احمد خاتمی، عضو شورای نگهبان گفته اگر کسی ولایت فقیه را قبول ندارد شایسته کاندیدا شدن نیست.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران دیروز در وزارت کشور هنگام ثبت نام برای انتخابات گفت در صورت رد صلاحیت، در انتخابات شرکت نخواهد کرد که معنی آن در ادبیات سیاسی ایران تحریم انتخابات است.

احمد علم‌الهدی، عضو خبرگان و نماینده ولی فقیه در مشهد در خطبه‌های نماز فطر با اشاره به نقش آمریکا در افغانستان گفته است: ” اینکه آقایی عربده بکشد من درانتخابات شرکت نمی‌کنم یعنی در سرنوشتت تصمیم گیرنده نیستی.”

آقای علم‌الهدی که چند سال پیش به دلیل رویارویی محمود احمدی‌نژاد با رهبر ایران گفته بود او “تمام شده” است، در مشهد در جمع نمازگزاران عید فطر تاکید کرد: “اگر کسی بگوید در انتخابات شرکت نمی‌کنم مثل نعمتی است که لگدمال شده و تمام رسانه‌های غربی و آمریکایی و مزدور استکبار درصدد این هستند که مردم را نومیده کرده و بگویند در انتخابات شرکت نکنید.”

احمد خاتمی عضو شورای نگهبان گفته اینکه عده‌ای بگویند انتخابات را تحریم می‌کنند یعنی نظام را قبول ندارند
احمد خاتمی عضو شورای نگهبان گفته اینکه عده‌ای بگویند انتخابات را تحریم می‌کنند یعنی نظام را قبول ندارند

احمد خاتمی از اعضای شورای نگهبان هم که مسئول تصمیم‌گیری درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات است، بدون اشاره مستقیم به محمود احمدی‌نژاد در خطبه‌های نماز عید فطر در مسجد جمکران سخنرانی کرد: “افرادی که در انتخابات، ثبت‌نام می‌کنند باید بدانند که سر سفره نظام نشستند و با قانون اساسی سرکار می‌آیند و با همین قانون، انتخاب یا رد صلاحیت می‌شوند، اگر افراد قانون را قبول ندارند چرا به صحنه می‌آیند، اینکه عده‌ای بگویند انتخابات را تحریم می‌کنیم یعنی نظام و قانون اساسی را قبول ندارند.”

او اضافه کرد: “همه افرادی که به صحنه می‌آیند باید نظام، قانون اساسی، جمهوریت، اسلامیت و ولایت‌فقیه را با همه وجود قبول داشته باشند و آن‌هایی که قبول ندارند شایسته کاندیدا شدن نیز نیستند.”

علاوه بر این اظهارنظرها، مشاور پیشین آقای احمدی‌نژاد هم که در ماه‌های اخیر به منتقد او تبدیل شده است، در سخنانی در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس، شب گذشته بار دیگر تاکید کرد که آقای احمدی‌نژاد رهبر ایران را قبول ندارد و منتظر تغییر رژیم جمهوری اسلامی ایران است.

عبدالرضا داوری که زمانی از طرفداران بسیار جدی آقای احمدی‌نژاد و مشاور او بود، دیشب بار دیگر آقای احمدی‌نژاد را متهم کرد که به نیت سقوط نظام، منتظر حمله آمریکا به ایران بوده است. آقای داوری محمود احمدی‌نژاد را متهم کرد که علیه رهبر ایران “فحش‌های رکیک” به کار می‌برد.

عکسی که توییتر دولت بهار متعلق به محمود احمدی‌نژاد از سفرش به خنج در فارس منتشر کرده است
عکسی که توییتر دولت بهار متعلق به محمود احمدی‌نژاد از آماده‌سازی حضورش در خنج منتشر کرده است

محمود احمدی‌نژاد چهار سال پیش هم با وجود مخالفت آیت‌الله علی خامنه‌ای در انتخابات نامزد و در نهایت رد صلاحیت شد.

محمود احمدی‌نژاد بعد از ثبت نام برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ سفرهای انتخاباتی خود را ادامه داده و امروز در شهرستان خنج در استان فارس سخنرانی کرده است.