تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر این شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

تیم ملی فوتبال ایران این مسابقه را با ترکیب علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل‌زاده، محمدحسین کنعانی‌زادگان، صادق محرمی، وحید امیری، سعید عزت‌اللهی، احمد نوراللهی، علیرضا جهانبخش، امید نورافکن، مهدی طارمی و سردار آزمون شروع کرد.

در این بازی سردار آزمون که مسابقه با سوریه را به دلیل محرومیت از دست داده بود بار دیگر به ترکیب برگشت. ضمن این که دراگان اسکوچیچ و وحید هاشمیان که به دلیل ابتلا به کرونا در دیدار قبلی غایب بودند بار دیگر روی نیمکت تیم ملی بازگشتند.

نکته جالب در ترکیب ایران، تغییر مدافعان کناری بود. ایران با آرایش ۲-۴-۴ بازی را شروع کرد اما صادق محرمی و امید نورافکن در سمت راست و چپ خط دفاع، جانشین جعفر سلمانی و وحید امیری شدند.

بیرون ماندن علی قلی‌زاده از ترکیب اصلی تصمیم مهم دیگر دراگان اسکوچیچ بود که ترجیح داد در سمت راست و چپ خط میانی از علیرضا جهانبخش و امیری استفاده کند و قلی‌زاده تکنیکی را نیمکت‌نشین کند.

عراق نیز این بازی را با ترکیب فهد طالب، علی فائز، احمد ابراهیم، ضرغام اسماعیل، شیرکو کریم، صفا هادی، امجد عطوان، امیر العماری، همام طارق، بشار رسن و ایمن حسین شروع کرد.

ایران بازی را توفانی شروع کرد و خیلی زود به گل رسید. نفوذ سریع طارمی از سمت چپ و سانتر او با پای چپ، با ضربه سر جهانبخش تبدیل به گل اول شد ایران در حالی که سه دقیقه از آغاز بازی گذشته بود از حریف پیش افتاد.

طارمی در این بازی نه به عنوان مهاجم مرکزی، بلکه به عنوان بال چپ به کار گرفته شد و همین تصمیم اسکوچیچ، نقش اساسی در گل ایران داشت. به این دلیل که طارمی با نفوذ از جناح چپ توانست پاس گل را به جهانبخش بدهد‌‌.

در ادامه نیمه اول با این که به نظر می‌رسید تیم عراق برای جبران گل خورده روی دروازه ایران حمله کند اما این اتفاق نیفتاد و ایران کماکان تیم برتر زمین بود.

اتفاق مهم نیمه اول خروج بشار رسن، هافبک سابق پرسپولیس به دلیل مصدومیت بود.

فوتبال ایران و عراق

منبع تصویر، GETTY IMAGES

ایران در دقایق پایانی هم چند حمله موثر داشت اما گل دوم زده نشد و داور سوت پایان را زد. هرچند عراق خیلی زود گل خورد اما در ادامه نیمه اول فشار چندانی روی دروازه ایران ایجاد نکرد و بازی با پیروزی ایران در این نیمه تمام شد.

عراق نیمه دوم را با دو تعویض هجومی آغاز کرد مهند علی و فرانس گوترس با تصمیم دیک ادووکات وارد زمین شدند و سرمربی هلندی سیستم بازی تیمش را به ۲-۴-۴ تغییر داد. هنوز دو دقیقه از شروع بازی نگذشته بود که مهند علی دروازه ایران را باز کرد. کمک داور این گل را مردود اعلام کرد و پس از بازبینی ویدئویی تصمیم او تایید شد.

عراق در ادامه بازی به بازی مسلط شد و ایران در نیمه خودی مشغول دفاع بود. در دقیقه ۶۵ بازی خطای شدید جهانبخش روی طارق همام با کارت زرد داور همراه شد.

در ادامه اما این ایران بود که موفق به باز کردن دروازه حریف شد. پاس چیپ عالی نوراللهی به آزمون و پاس خوب او به طارمی باعث شد مهاجم شماره ۹ ایران در موقعیت تک به تک با دروازه بان عراق قرار بگیرد و با ضربه‌ای دقیق در دقیقه ۶۹ نتیجه را دو بر صفر کند.

پایان پست Instagram, 1

عملکرد خوب ایران تا آخرین ثانیه‌های بازی هم ادامه داشت و در دقیقه ۹۴ علی قلی‌زاده که به جای جهانبخش وارد زمین شده بود، روی پاس سامان قدوس گل سوم را هم زد تا ایران پیروزی خود را قطعی کند.

ایران با نمایشی کاملا برتر نسبت به عراق، موفق شد با ۳ گل این تیم را شکست دهد. حالا ایران تنها تیم ۶ امتیازی گروه اول مقدماتی جام جهانی است.

در دیگر دیدارهای امروز این گروه کره جنوبی یک بر صفر مقابل لبنان پیروز شد و امارات متحده عربی با سوریه به تساوی یک بر یک رسیدند. در این گروه کروه جنوبی (۴ امتیاز) و امارات (۲ امتیاز) در رتبه‌های بعدی قرار دارند. بازی بعدی ایران ۷ اکتبر در امارات مقابل این تیم است.