در یکی از حساس‌ترین روزها در صحنه سیاست داخلی اسرائیل و هم‌زمان با آخرین تلاش‌‌های رقبای بنیامین نتانیاهو برای پایان دادن به ۱۲ سال نخست‌ وزیری او، نمایندگان کنست رئیس جمهور جدید اسرائیل را انتخاب کردند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس “آژانس یهود” با کسب ۸۷ رای از ۱۲۰ نماینده کنست (مجلس اسرائیل) توانست میریام پرتز، نامزد رقیب را شکست دهد.

آقای هرتزوگ حدود یک ماه دیگر به عنوان یازدهمین رئیس جمهور اسرائیل، جانشین روون ریولین خواهد شد که در سال ۲۰۱۴ به این مقام رسید.

ریاست جمهوری در اسرائیل مقامی عمدتا تشریفاتی است و قدرت اجرایی در دست نخست وزیر دولت او است.

آخرین تلاش‌ها در ساعات باقی‌مانده

یائیر لپید، رهبر حزب راست میانه یش عتید که چهار هفته پیش از سوی آقای ریولین مسئول تشکیل دولت در اسرائیل شد، تا نیمه‌شب امشب، چهارشنبه دوم ژوئن، فرصت دارد تا برای تشکیل دولتی ائتلافی و بیرون راندن آقای نتانیاهو از قدرت با احزاب دیگر به توافق برسد.

مذاکرات فشرده برای تشکیل دولت در تمام طول شب گذشته ادامه داشته و گفته می‌شود پیشرفت‌هایی در این گفت‌وگوها به دست آمده است.

به گزارش رسانه های اسرائیلی ائتلاف رهبران احزاب مخالف دولت با گرایش‌های سیاسی متفاوت موفق شده‌اند درباره تقسیم اکثر پستها در دولت آینده تصمیم بگیرند.

نفتالی بنت و یائیر لپید
در صورت توافق نفتالی بنت و یائیر لپید هر کدام به ترتیب به مدت دو سال قدرت را در دست خواهند گرفت

بر اساس توافق پیشنهادی، نفتالی بنت، سیاستمدار راست افراطی و رهبر حزب یمینا، به مدت دو سال نخست وزیر می‌شود و سپس قدرت را به یائیر لپید تحویل می‌دهد.

رقبای سیاسی بنیامین نتانیاهو تلاش می‌کنند از فرصتی که در اختیار دارند برای پایان دادن به ۱۲ سال نخست وزیری پیاپی و سیطره کامل او بر صحنه سیاست اسرائیل استفاده کنند.

یائیر لپید امیدوار بود پیش از رای‌گیری برای انتخاب رئیس جمهور جدید اسرائیل، رسما توافق برای تشکیل دولت ائتلافی را اعلام کند اما پیش آمدن اختلافاتی میان رهبران احزاب در آخرین دقایق مانع از آن شد.

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو رکورد طولانی‌ترین دوره نخست وزیری اسرائیل را در اختیار دارد

در دو سال اخیر چهار انتخابات در اسرائیل برگزار شده و ناکامی رهبران احزاب برای تشکیل ائتلافی پایدار، به بن‌بست سیاسی در اسرائیل منجر شده است.

بعد از آخرین انتخابات در ماه مارس، آقای نتانیاهو مسئول تشکیل دولت شد اما نتوانست در مهلت ۲۸ روزه برای ائتلاف با بقیه احزاب به توافق برسد.

ائتلاف جدیدی که علیه بنیامین نتانیاهو در حال شکل گرفتن است احزابی از طیف راست تا چپ را در کنار هم قرار داده است.

انتظار می رود آقای نتانیاهو هر آنچه در توان دارد برای رای عدم اطمینان به دولت جدید انجام دهد.

بنیامین نتانیاهو اخیرا در نطقی تلویزیونی نفتالی بنت را “کلاهبردار قرن” خواند و دولت ائتلافی احتمالی را که احزاب چپ‌گرا هم در آن حضور دارند، “خطری برای امنیت اسرائیل” توصیف کرد.

در صورت عدم توافق رهبران احزاب مخالف در تشکیل کابینه اسرائیل باید خود را برای پنجمین انتخابات آماده کند.