انتشار اسناد مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله حماس به اسرائیل؛ عربستان: از «اونروا» حمایت می‌کنیم

۱۱

خبرگزاری آسوشیتد پرس و رویترز به اسنادی مبنی بر مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله ۷ اکتبر حماس علیه اسرائیل دست پیدا کرده است.

در این اوراق و مدارک که تل‌آویو آنها را در اختیار مقامات آمریکایی گذاشته است، جزئیاتی ادعایی درباره شرکت کارکنان آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی (اونروا) در حمله به خاک اسرائیل و آدم‌ربایی از شهروندان اسرائیلی آمده است.

پیشتر و در پی افشای این اطلاعات، سازمان ملل ۹ تن از این ۱۲ کارمند را اخراج کرد و شماری از کشورهای غربی از آمریکا، آلمان و فرانسه گرفته تا اتریش و ژاپن با محکوم کردن «اعمال شنیع ادعایی» این کارکنان بودجه تخصیص یافته به اونروا را تعلیق کردند.

در این مدارک تصاویر و نقش‌های ادعایی این ۱۲ نفر در حمله و شرح وظایف آنها به هنگام حمله آمده است. به ادعای اسرائیل، از این ۱۲ نفر ۹ نفر معلم و یک نفر مددکار اجتماعی بوده است.

هفت نفر از کارکنان متهم شده‌اند که در ۷ اکتبر وارد اسرائیل شده‌اند، دو نفر به ربودن یا کمک به ربودن شهروندان اسرائیلی کمک کرده‌اند و دو نفر دیگر نیز در یورش به دهکده‌های کشاورزی اشتراکی شرکت داشته‌اند.

یکی از آنها متهم شده است که شب قبل از حمله خود را به یک موشک ضد تانک مسلح کرده، در حالی که دیگری از یک گروگان زن عکس گرفته است. همچنین شماری دیگر به «شرکت در یک فعالیت تروریستی» از طریق هماهنگ کردن حرکت کامیون‌ها یا سلاح‌های مورد استفاده در این حمله متهم شده‌اند.

در این پرونده آمده است که یکی از این افراد مشاور مدرسه‌ای بوده که به پسرش در ربودن یک زن اسرائیلی در ۷ اکتبر کمک کرده است. یک مددکار اجتماعی دیگر به ایفای نقش در انتقال جسد یک سرباز اسرائیلی کشته‌شده به غزه متهم شده است.

مطابق اطلاعات منتشره، یک فلسطینی دیگر متهم به شرکت در قتل‌عام کیبوتص بئری شده است که طی آن یک‌دهم ساکنان شهرک قتل‌عام شدند. یک نفر دیگر نیز متهم شده که در کشتار کیبوتص رعیم نقش داشته است. در این کشتار ۳۶۰ نفر از ساکنان کشته شدند.