تصاویر ماهواره‌ای که در آمریکا منتشر شده است از ماکت‌های غول‌پیکری در صحرای تکله‌مکان منطقه شین‌جیانگ در شمال‌غربی چین حکایت دارد که در اندازه‌های واقعی از ناوهای جنگی آمریکایی ساخته شده است.

یکی از این تصاویر که شرکت فناوری هوا و فضای مکسار تهیه کرده ماکت عظیمی را نشان می‌دهد که شبیه یکی از ناوهای هواپیمابر ارتش آمریکا است.

وبسایت یواس‌ان‌آی نیوز که اخبار نیروی دریایی آمریکا را دنبال می‌کند ارزیابی کرده که این ماکت‌ها احتمالا برای هدف قرار گرفتن در تمرین‌های نظامی ساخته شده‌اند.

چین سال‌هاست که به دنبال ساخت موشک‌های بالستیک ضدناو است.

آمریکا در چند ماه اخیر نسبت به تحرکات و رشد سریع توان نظامی چین هشدار داده است از جمله توان اتمی این ارتش که همزمان با افزاش تنش‌ها در دریای جنوب چین روی داده است.

روز یکشنبه، هفتم نوامبر، وبسایت یواس‌ان‎آی گزارش کرد عکس‌هایی که از فراز صحرای تکله‌مکان تهیه شده از ماکت‌هایی مسطحی از ناوهای جنگی آمریکایی حکایت دارد که بدون جنگ افزارها و جزییات در ابعاد اصلی فیزیکی آنها ساخته شده است.

این وبسایت تخصصی خبرهای نظامی می‌گوید تصاویر مربوط به ماکت یک ناو هواپیمابر ارتش آمریکا و دو ناو تهاجمی نیروی دریایی این کشور است.

یو‌اس‌ان‌آی نیوز نتیجه‌گیری کرده که ساخت چنین ماکت‌هایی «نشان می‌دهد چین همچنان بر توانایی ضدناو خود تمرکز کرده و در این میان به ناوهای جنگی آمریکایی» هم توجه ویژه دارد.

چند ماه پیش هم آمریکا مدعی شد که چین موشک‌های اتمی مافوق صوت خود را آزمایش کرده است – این نسل جدید از موشک‌های اتمی در لایه‌های بالای جوی و با سرعتی حدود ۵ برابر سرعت صوت حرکت می‌کنند. رویدادی که واکنش و نارضایتی فوری کاخ‌سفید را به همراه داشت.

اما پکن ضمن تکذیب شلیک آزمایشی چنین موشک‌هایی، مدعی شد که آزمایش مورد نظر آمریکا بخشی از روال عادی تست‌های فضاپیماهای این کشور بوده است.

نیروی دریایی آمریکا به طور متداوم در دریای جنوب چین ماموریت‌های دریایی برگزار می‌کند. دریایی که یکی از مناقشه‌برانگیزترین آبهای جهان است. چین مدعی مالکیت بر بخش عمده این دریاست اما کشورهای حاشیه این دریا و آمریکا مخالف این ادعای پکن هستند.

این منطقه یکی از شاهراه‌های آبی جهان است که سالانه کشتی‌های تجاری با استفاده از آن حدود ۳ هزار میلیارد دلار کالا جابجا می‌کنند.

فیلیپن، برونئی، مالزی، تایوان و ویتنام که به همراه چین کشورهای حاشیه این دریا را تشکیل می‌دهند. این کشورها که اکثرا از حمایت امریکا هم برخوردارند همگی با ادعای مالکیت چین بر بخش‌های مهمی از این دریا مخالفند.