۲

یک روزنامه چاپ باکو، اسامی گروهی از شهروندان جمهوری آذربایجان را چاپ کرده که می‌گوید مخالف حکومت این کشور هستند و در ایران زندگی می‌کنند.

اخیرا الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان در کنفرانسی در باکو گفت که سال ۲۰۱۸، اسامی ۲۰ تن از مخالفان آذربایجانی را که در ایران زندگی می‌کنند به حسن روحانی داده است.

آقای علی‌اف گفت که از رئیس‌جمهور وقت ایران خواسته که این افراد دستگیر و به جمهوری آذربایجان استرداد شوند.

رئیس‌جمهور آذربایجان گفت که این افراد در یک حمله مرگبار در شهر گنجه که همان سال رخ داد، دست داشته‌اند.

جمهوری آذربایجان می‌گوید که این مخالفان، اسلامگرایانی هستند که توسط نیروی قدس سپاه پاسداران سازماندهی شده‌اند.

حالا روزنامه «ینی مساوات» که از نشریات هوادار حکومت علی‌اف است، در گزارشی فهرستی منتشر کرده و نوشته که «به احتمال زیاد» تعدادی از اسامی این فهرست، همان نام‌هایی هستند که در اختیار حسن روحانی قرار گرفتند.

در این مطلب همچنین آمده که از سال ۱۹۹۳، نیروهای امنیتی آذربایجان در جریان تحقیق درباره پرونده‌های «تروریستی» ردپای ایران را دیده‌اند.

حسینیون

منبع تصویر، @TOHIDYLI (TWITTER)

توضیح تصویر، گروه «حسینیون» که از شهروندان جمهوری آذربایجان تشکیل شده، از جمله گروه‌های نیابتی ایران توصیف شده که با هدایت و حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران تشکیل شده است

یکی از نمونه‌هایی که در این مطلب به آن اشاره شده، قتل ضیا بنیادوف، از اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی نزدیک به قدرت در باکوست که در سال ۱۹۹۷ رخ داد.

در این گزارش آمده که یکسال بعد از این قتل، ماموران آذربایجانی دو نفر را از پنج نفری که در این قتل دست داشتند، شناسایی کردند و یکی از آنها گفته است که توسط فردی به نام «نصرالله» که از ایران آمده بود، هدایت می‌شده‌ است.

این روزنامه نوشته است که نام کسی که دستگیر شد، نظام نقی‌اف است و او هم‌اکنون در حال گذراندن حکم حبس ابد در زندان‌های جمهوری آذربایجان است. بر اساس این گزارش، نفر دوم موفق شده که به ایران فرار کند.

این گزارش از نظام نقی‌اف نقل کرده که «دستور قتل ضیا بنیادوف» از ایران رسیده است.

پیش از این یکی از کارکنان وزارت خارجه آمریکا نیز در کتابی درباره سیاست خارجی ایران، نوشته بود که قاتلان آقای بنیادوف در ایران آموزش دیده بودند.

بر اساس روایت رسمی که حکومت جمهوری آذربایجان در این سال‌ها منتشر کرده، او توسط اسلامگرایان تندرو کشته شده است.

روزنامه «ینی مساوات» نوشته که در حال حاضر، بسیاری از کسانی که «فعالیت‌های ضد آذربایجانی» انجام می‌دهند، در ایران هستند.

علی‌اف خامنه‌ای

منبع تصویر، ANADOLU AGENCY

توضیح تصویر، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان همواره سعی کرده که با آیت‌الله خامنه‌ای و سران جمهوری اسلامی روابط خوبی داشته باشد. رهبران هر دو کشور متهمند که حقوق دموکراتیک ملت‌هایشان را نادیده گرفته‌اند

در سال ۲۰۱۸، اعتراض‌های آذربایجان در شهرهای باکو و گنجه به خشونت کشیده شد.

حکومت جمهوری آذربایجان در آن زمان از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر متهم شد که با معترضان غیرمسلح با خشونت برخورد می‌کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از باکو خواست که درباره این خشونت‌ها و کتک‌زدن مخالفان تحقیق کند.

اما کمی بعد عده‌ای به اتهام قتل دو پلیس در شهر گنجه بازداشت و محاکمه شدند.

در گزارش اخیر روزنامه «ینی مساوات» آمده که یکی از این دستگیرشدگان به نام یونس صفروف که متهم شد قصد داشته شهردار گنجه را به قتل برساند، در سوریه آموزش نظامی دیده بود.

این روزنامه نوشته است که یونس صفروف، همراه با یکی دیگر از شهروندان جمهوری آذربایجان بوده که هم‌اکنون رهبر گروه «حسینیون» است.

این گروه که خود را «جنبش مقاومت اسلامی آذربایجان» می‌نامد، یکی از سازمان‌هایی است که گفته می‌شود از حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برخوردار است.

روزنامه «ینی مساوات» نوشته که قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، ۱۴ تن از شهروندان جمهوری آذربایجان را که از طلاب شهر قم بودند برای آموزش نظامی به سوریه فرستاد.

این روزنامه نوشته است که این افراد در نهایت گروه «حسینیون» را تشکیل دادند.

در حال حاضر، این گروه در فیس‌بوک صفحه‌ای دارد که به طور معمول مطالبی علیه الهام علی‌اف و حکومت فعلی جمهوری آذربایجان منتشر می‌کند.