واکنش‌ها به اظهارت اخیر حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات درباره علل عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۹۲ ادامه دارد. روز گذشته هم ویدیویی منتشرنشده ازآقای هاشمی رفسنجانی پخش شد که او در آن از برنامه‌ریزی “امنیتی” درباره ردصلاحیتش انتقاد می‌کند.

در تازه‌ترین واکنش آقای مصلحی امروز (سه‌شنبه ۱۵ ژوئن/۲۵ خرداد) در توییتی در مورد سخنانش درباره رد صلاحیت آقای رفسنجانی توضیح داده و نوشته است که “فیلم منتشر شده در فضای مجازی بخشی از نظرات اینجانب در خصوص فرآیند تایید صلاحیت ها در سال ۹۲ می‌باشد که ناقص بیان شده است.”

ساعاتی پیش از انتشار توییت آقای مصلحی، آیت‌الله علیرضا اعرافی عضو شورای نگهبان در واکنش به اظهارات وزیر پیشین اطلاعات گفت که “شورا در حال بررسی مساله است”.

توییتر مصلحی

رفسنجانی در فیلم چه گفت؟

اکبر هاشمی رفسنجانی در این فیلم این اقدام را یک “حرکت باندی” می‌خواند که با “برنامه‌ریزی سیاسی و امنیتی” انجام گرفت.

رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام در این ویدیو می‌گوید عدم تایید صلاحیت او “با فشار نیروهای امنیتی و نظامی” صورت پذیرفت.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در این ویدیو می‌گوید “وقتی وزارت اطلاعات گزارش داد که بیش از ۷۰ درصد مردمدر دور اول انتخابات به او رای می‌دهند”، این تصمیم گرفته شد.

این ویدیو پس از آن منتشر می‌شود که اخیرا حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد، در مصاحبه‌ای گفت شورای نگهبان صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی را به توصیه او و بعد از شنیدن پیش‌بینی او درباره پیروزی آقای هاشمی، برای حفظ “مصلحت نظام” رد کرده است.

اظهارات وزیر سابق اطلاعات به دلیل هم‌زمانی با رد صلاحیت گسترده در انتخابات پیش رو با واکنش‌ها و انتقادهای زیادی روبرو شد.

آقای هاشمی رفسنجانی با وجود عدم تایید صلاحیت در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری تا زمان مرگ در سال ۱۳۹۵ همچنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. او پیش از آن هم دو دوره ریاست جمهوری، ریاست مجلس خبرگان رهبری و ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت. در آن زمان، علت عدم تایید صلاحیت آقای رفسنجانی کهولت سن عنوان شده بود.

در تازه‌ترین واکنش آیت‌الله علیرضا اعرافی عضو شورای نگهبان و مدیر حوزه‌های علمیه سراسر ایران گفت “شورا در حال بررسی مساله است و سخنگو در روزهای آینده اعلام خواهد کرد”.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که پیشتر عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در توییتی اظهارات آقای مصلحی را رد کرده و نوشته بود او “هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد.”

آقای کدخدایی مدعی شده که شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها “گزارش نهادهای قانونی را بررسی می کند” و درباره جلسه این شورا با آقای مصلحی در آن زمان گفته “نمی خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم.”

با این وجود روز گذشته محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی با انتشار نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران از او “تظلم‌خواهی” کرد و خواسته که “اجازه تغییر مسیر جمهوری اسلامی به حکومت به اصطلاح اسلامی” را ندهد.

محسن هاشمی در نامه‌اش به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته است که پدرش بعد از رد صلاحیت در همان زمان گفته بود “وزیر اطلاعات وقت به شورای نگهبان آمده و توضیحاتی درباره رشد آرایم در نظرسنجی‌ها داده و گفته اگر مرا را تایید کنند، همه رشته‌های ده ساله پنبه خواهد شد.”

آقای هاشمی گفته‌های حیدر مصلحی را تاییدی بر روایت پدرش دانسته و با اشاره به این موضوع و همین طور رد صلاحیت‌های اخیر از آقای خامنه‌ای “درخواست تظلم” کرده است.

محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی هم گفته است که بعد از رد صلاحیت او بعضی اعضای شورای نگهبان به برادرش گفتند که “آقای مصلحی آمدند و این گزارش را دادند و تصمیم این است و شما می خواهید چه کاری انجام دهید که ایشان هم اقدامی نکردند و گفتند به خدا واگذار می‌کنم.”

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران و یکی دیگر از چهره‌های رد صلاحیت‌شده در انتخابات ۱۴۰۰ با انتقاد از “مصلحت‌سنجی‌های امنیتی” درباره لطمه به کیان جمهوری اسلامی” هشدار داده است.

حیدر مصلحی چه گفت؟

حیدر مصلحی در فیلمی که از مصاحبه‌اش روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت در گزارشی به شورای نگهبان وقت اکبرهاشمی رفسنجانی را برنده انتخابات ۱۳۹۲ پیش‌‌بینی کرده و با برشمردن “هزینه‌ها و فواید” تایید یا رد صلاحیت او استدلال کرده است که رد صلاحیت او به نفع نظام و مصلحت آن است.

آقای مصلحی که وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد و مورد حمایت رهبر جمهوری اسلامی بود، گفته است که در دوران انتخابات سال ۹۲ جلساتی برای تحلیل وضعیت “کف خیابان” برگزار می‌شده و در یکی از این جلسات او استدلال کرده است “که بر اساس گزارشاتی که ما داریم در این انتخابات آقای هاشمی رای می‌آورد”.

وزیر اطلاعات سابق ایران در این مصاحبه توضیح داده که چگونه هزینه‌ها و فواید رد یا تایید صلاحیت آقای رفسنجانی را در دو صفحه “براساس حفظ نظام و نه چیز دیگر” نوشته است و در جمع بندی تاکید کرده است که “با توجه به موقعیت نظام و مسائلی که وجود دارد” رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی “به مصلحت نظام است.”

آقای مصلحی ادعا کرده که تنها یک عضو حقوقدان شورای نگهبان تلاش کرده که سابقه و اهمیت آقای هاشمی رفسنجانی را به یاد بیاورد اما او در پاسخ گفته است که “گنده گنده‌ها فدای این نظام شدند. من نظام را می‌گویم و به شخص کاری ندارم.