انتظار می‌رود کابینه اسرائیل امشب پذیرش توافق با حماس را اعلام کند

7

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد با توجه به «پیشرفت‌ها» در مذاکرات برای آزادی گروگان‌های در بند گروه حماس، جلسه کابینه این کشور ساعت هشت شب سه‌شنبه به وقت محلی برای پذیرش توافق با این گروه برگزار خواهد شد.

روزنامه «تایمز اسرائیل» خبر داده که اعضای کابینه جنگ و کابینه امنیتی اسرائیل گردهم می‌آیند تا به این توافق چراغ سبز نشان دهند.

بنیامین نتاننیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ساعاتی پیش در دیدار با نیروهای ذخیره این کشور گفت برای رسیدن به توافق پیشرفت‌هایی حاصل شده و ابراز امیدواری کرد که به زودی «اخبار خوبی» منتشر شود.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل نیز روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی اعلام کرد که رسیدن به توافق «بسیار نزدیک» است.

این مقام اسرائیلی گفت تفاهم شده که دست‌کم ۵۰ تن از گروگان‌ها آزاد شوند و ده‌ها تن دیگر در برابر تمدید آتش‌بس برنامه‌ریزی ظرف چند روز آینده رها شوند.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود گروگان‌هایی که قرار است در مراحل چند روزه آزاد شوند، حدود ۴۰ کودک، مادران آن‌ها و زنان دیگر باشند.

اسرائیل در مقابل، حدود ۳۰۰ فلسطینی شامل زنان و نوجوانان را از زندان‌های خود آزاد خواهد کرد.

گروه افراطی حماس هم در بیانیه‌ای گفته که موافقت کرده است در هر مرحله، ۱۰ نفر از ۵۰ اسرائیلی ربوده‌شده را آزاد کند و مدعی شده که اسرائیل پذیرفته است روزانه ۳۰۰ کامیون حامل غذا، کمک‌های دارویی و سوخت «برای تمامی بخش‌های غزه» وارد این باریکه شود.