انتقادها به حمله به کاروان‌های کمک‌رسانی به غزه؛ قطر: مذاکرات آتش‌بس به بن‌بست رسیده است

۵

در حالیکه حمله اسرائیل به اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال غزه شدت گرفته است، نخست‌وزیر قطر می‌گوید مذاکرات آتش‌بس به «بن‌بست» رسیده است.

همزمان گزارش‌ها از منطقه حاکیست که جنگنده‌ها وهلی‌کوپترهای اسرائیل بر فراز این اردوگاه در پروازند و از آنجا ستون‌ها دود به هوا برخاسته است.

در همین حال حمله معترضان اسرائیلی به کاروان‌های کمک‌رسان‌ که از کرانه باختری به طرف غزه در حرکت بودند باعث انتقادهای زیادی شده است.

معترضان اسرائیلی دیروز بسته‌های مواد غذایی و کیسه‌های غلات را پاره و در کنار جاده رها کردند و امروز تصاویری منتشر شده است که نشان می‌دهند این کامیون‌ها به آتش کشیده شده‌اند.

تصاویر این حمله به کاروان‌های بین‌المللی کمک به فلسطینی‌ها در کرانه باختری اشغالی به شکل گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است.

بر اساس گزارش‌ها، این حملات را شهرک‌نشینان انجام داده‌اند. در کرانه باختری اشغالی و بیت‌المقدس شرقی، حدود ۷۰۰هزار اسرائیلی در ۱۶۰ شهرک در نزدیکی ۲/۷ میلیون فلسطینی زندگی می‌کنند.

جامعه بین‌المللی شهرک‌سازی‌ها را غیرقانونی می‌داند؛ موضوعی که اسرائیل به‌شدت آن را رد می‌کند.

کاخ سفید با محکوم کردن یورش به کمک‌های غذایی در غزه آن را «عملی شنیع» خواند.

معترضان اسرائیلی می‌گویند خواهان آزادی گروگان‌هایی هستند که در دست حماس و گروه‌های دیگر هستند.

این در حالی است که پیشتر نهادهای بین‌المللی دولت و ارتش اسرائیل را متهم کرده بودند که مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان فلسطینی شده‌اند. اسرائیل این اتهام را رد کرده است.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد هشدار داده است که فلسطینیان در شمال نوار غزه گرفتار قحطی گسترده شده‌اند.

در جنوب نوار غزه، جایی که اکثر فلسطینی‌ها به آنجا پناه برده‌اند، وضعیت انسانی پس از آغاز عملیات اسرائیل در شرق رفح و بستن نقطه ورود کمک‌ها از طریق مصر، بدتر شده است.

تشدید درگیری‌ها در حالی رخ می‌دهد که اسرائیل امروز روز استقلال خود را جشن می‌گیرد، هرچند که مراسم امسال به رونق هر ساله نیست.

در همین حال وزارت دفاع اسرائیل اسامی ۸۲۶ نیروی امنیتی به فهرست کشته‌شدگان در سال جاری اضافه کرده است. بنابر این آمار، ۸۳۴ غیرنظامی دیگر اسرائیلی هم قربانی «حملات تروریستی» شدند.

به گفته وزارت دفاع اسرائیل این آمار مربوط به جنگی است که پس از حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شد.

این در حالی است که فلسطینی‌ها و طرفداران آنها خود را برای راهپیمایی «روز نکبت» آماده می‌کنند، روزی که یادآور مهاجرت هزاران فلسطینی از سرزمین‌هایی است که امروز بخش‌هایی از اسرائیل را تشکیل می‌دهد و فلسطینیان از آن با عنوان «فاجعه» سال ۱۹۴۸میلادی یاد می‌کنند.

مقام‌های درمانی حماس در غزه اعلام کرده‌اند که در جریان کارزار نظامی اسرائیل هم تاکنون دستکم ۳۵ هزار نفر کشته شدند.

تصاویری از یورش تظاهرکنندگان اسرائیلی به کاروان امدادرسانی به غزه

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، تصاویری از یورش تظاهرکنندگان اسرائیلی به کاروان امدادرسانی به غزه

بن‌بست در مذاکرات

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، نیز امروز گفت که مذاکرات برای آتش‌بس در غزه به علت عملیات اسرائیل در شهر رفح به بن‌بست رسیده است.

نخست‌وزیر قطر همچنین گفت اختلاف اصلی دو طرف حول محور آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس موقت یا پایان دادن به جنگ است:

«یک طرف می‌خواهد جنگ را خاتمه دهد و بعد درباره گروگان‌ها صحبت کند و طرف دیگر می‌خواهد گروگان‌ها برگردند و جنگ را ادامه دهد.»

حمله مرگبار به خودروی سازمان ملل در غزه

تصویری از ۳۱ ماه مارس؛ یک خودروی سازمان ملل در رفح در حال عبور است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

سازمان ملل متحد اعلام کرد یکی از کارکنانش دیروز (دوشنبه) در حین انتقال به بیمارستانی در جنوب غزه کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.

بنابر این گزارش، کارکنان سازمان ملل به طرف بیمارستانی اروپایی در نزدیکی رفح در حال حرکت بودند که به خودرو آنها حمله شد. سازمان ملل درباره مسئول این حمله اظهارنظری نکرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، با ابراز تأثر عمیق از کشته شدن کارمند این سازمان به خانواده او تسلیت گفت.

فرحان حق، از سخنگویان سازمان ملل، هم گفت که «دبیرکل تمامی حملات به کارکنان سازمان ملل را محکوم می‌کند و خواستار تحقیقات کامل است.»

ارتش اسرائیل تایید کرده است که سازمان ملل آنها را از حادثه مطلع کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این خودرو در یک منطقه جنگی هدف قرار گرفته است و از مسیر آن اطلاعی در دست نبوده است.

وزارت امور خارجه اردن زخمی شدن یک کارمند اردنی در این حمله سازمان ملل را محکوم کرد و آن را نتیجه گسترش عملیات نظامی اسرائیل در رفح خواند.

آقای گوترش در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که بیش از ۱۹۰ کارمند سازمان ملل از آغاز جنگ در غزه کشته شده‌اند.

سازمان ملل:۲۰ درصد از جمعیت غزه بار دیگر آواره شدند

پیش از هشدار اخیر اسرائیل برای تخلیه بخش‌هایی از رفح، تخمین زده می‌شد که در این شهر حدود ۱/۵ میلیون فلسطینی پناه گرفته‌اند که اغلب آنها از بخش‌های دیگر به جنوب پناه برده بودند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، پیش از هشدار اخیر اسرائیل برای تخلیه بخش‌هایی از رفح، تخمین زده می‌شد که در این شهر حدود ۱/۵ میلیون فلسطینی پناه گرفته‌اند که اغلب آنها از بخش‌های دیگر به جنوب پناه برده بودند

در حالیکه اسرائیل حملات خود به رفح ادامه می‌دهد، غیرنظامیان فلسطینی بیشتری از این شهر پرتراکم در جنوب باریکه غزه گریخته‌اند.

بنابر گزارش سازمان ملل پس از دستور اسرائیل مبنی بر «خروج فوری» ساکنان رفح و گسترش عملیاتش در جنوب نوار غزه، ظرف یک هفته گذشته، ۲۰ درصد از جمعیت غزه بار دیگر آواره شدند.

در شمال غزه هم بار دیگر جنگ تشدید شده است.

اسرائیل علاوه بر رفح، کمپ آوارگان جبالیا در شمال باریکه را هدف قرار داده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید در این مناطق حماس در حال سازماندهی مجدد است.

آمریکا و دیگر متحدان اسرائیل بارها از حمله زمینی به رفح ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین حال گردان‌های قسام، شاخه نظامی حماس، دیشب اعلام کردند که تماسشان با کسانی که از چهار گروگان اسرائیلی محافظت می‌کردند، قطع شده است.

یکی از سخنگویان شاخه نظامی حماس با اعلام این خبر در شبکه اجتماعی تلگرام نوشت «در نتیجه بمباران وحشیانه» اسرائیل در ۱۰ روز گذشته، ارتباط ما با گروهی از نیروهایمان، که از چهار گروگان نگهداری می‌کردند، قطع شده است.