آلمان، فرانسه و بریتانیا از تصمیم ایران برای تولید فلز اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد ابراز نگرانی کرده اند.

ایالات متحده هم به ایران هشدار داده است که اقدامات هسته ای جدیدش می تواند به مذاکرات وین که با هدف احیای برجام در حال انجام است، آسیب بزند.

آٓژانس بین المللی انرژی اتمی سه شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد ایران از قصد خود برای تولید فلز اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد جهت استفاده در راکتور تهران خبر داده است.

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم سه شنبه گفت ایران نه روز پیش به این سازمان اطلاع داده بود و بلافاصله امور عملیاتی تولید یک صفحه سوخت سیلیساید با استفاده از اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد برای استفاده در رآکتور تهران را آغاز کرد.

آقای غریب آبادی گفت فعالیت تحقیق و توسعه در این خصوص با اورانیوم طبیعی حدود سه ماه قبل شروع شده بود.

در پی انتشار این گزارش، سه قدرت اروپایی و آمریکا اقدام تازه ایران را در جهت نقض برجام ارزیابی کردند.

آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه مشترکی که به وسیله وزارت امور خارجه بریتانیا منتشر شد، اعلام کردند ”ایران به عملیات تحقیق و توسعه و همین طور تولید اورانیوم فلزی برای مصارف غیرنظامی نیاز ندارد. ”

آنها در بیانیه خود این اقدام را ”گامی اساسی برای تولید سلاح هسته ای ” عنوان کرده اند.

سه قدرت اروپایی همچنین در بیانیه خود از ایران خواستند تا ”بی درنگ تمام فعالیت های ناقض برجام را متوقف کند ” و به گفت و گوهای وین برگردد.

ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم سه شنبه گفت: ”این که ایران انتخاب کرده که نقض تعهداتش به برجام را ادامه دهد،‌ نگران کننده است. ”

او فعالیت جدید هسته ای ایران را در راستای تحقیقات برای تولید سلاح هسته ای مهم برآورد کرد.

ایران و آمریکا از ماه آوریل با وساطت گروه ۱+۴ که شامل این سه کشور اروپایی است، در حال مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام هستند.

تاکنون شش دور مذاکره در وین صورت گرفته ولی هنوز توافقی صورت نگرفته است.