چند روز بعد از مرگ بکتاش آبتین، شاعر و فیملساز که در حال گذراندن حکم شش سال حبس در زندان اوین بود، گروهی از زندانیان سیاسی در تهران در بیانیه ای از بی توجهی بین المللی به آنچه “کشته شدن” زندانیان سیاسی در ایران می خوانند انتقاد کرده اند.

بکتاش آبتین روز شنبه سرانجام بعد از آنکه برای دومین بار در زندان به کووید-۱۹ مبتلا شد جان باخت. درگذشت او واکنش گسترده ای را به دنبال داشت، از جمله سوگواران معترض در مراسم خاکسپاری او شعار “مرگ بر حکومت آدم کش” سر دادند.

کانون نویسندگان ایران، که آقای آبتین از اعضای فعال آن بود، حکومت ایران را به خاطر تعلل در روند درمان او به “قتل عمد” متهم کرده است.

در بیانیه ‘زندانیان سیاسی تهران بزرگ’ آمده است: “کشتن زندانیان سیاسی به روش ها و ابزارهای مختلف در جهت تزریق ارعاب و ترس به جامعه طی چند سال اخیر تبدیل به یک روند تکراری برای حکومت ضدبشری جمهوری اسلامی شده است.”

آنها می افزایند: “بی توجهی نهادهای حقوق بشری و بین المللی نسبت به این موضوع باعث شده دستگاه سرکوب و کشتار جمهوری اسلامی دیگر هیچ نگرانی و ترسی بابت پیامدهای بین المللی جنایت های خود نداشته باشد و با همکاری دستگاه تبلیغاتی خود از جهتی این جنایت را توجیه و از جهت دیگر به تزریق ارعاب و ترس مبادرت کند.”

در ادامه این بیانیه که روز سه شنبه منتشر شد آمده: “این بی‌توجهی باعث شده گارد زندان اوین بدون هیچ دلهره و نگرانی به زندانیان سیاسی که در اعتراض به کشته شدن همبندی شان بکتاش آبتین تحصن کرده بودند حمله کنند و آنها را وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار دهند. ما زندانیان سیاسی تبعیدگاه تهران بزرگ ضمن محکوم کردن قتل بکتاش آبتین و ضرب و شتم زندانیان سیاسی زندان اوین و حمایت از این زندانیان از تمامی نهادهای حقوق بشری خواستار اقدام عملی در جهت محکومیت بین المللی حکومت ضدبشری جمهوری اسلامی بابت این جنایات هستیم.”

محمد ابوالحسنی، میلاد ارسنجانی، محمد ترکمانی، مهران دلفان آذری، حجت الله رافعی، شهاب سلطانیان، رضا صلواتی، اکبر فراجی، حسین قشقایی و شهاب نصراللهی امضاکنندگان این نامه هستند.

خانواده زندانیان سیاسی محبوس در اوین روز دوشنبه گفتند که یکشنبه شب در بند زنان زندان اوین، مراسمی به یاد بکتاش آبتین برگزار شده بود که در واکنش به آن مسئولان “حکم به انتقال” عالیه مطلبزاده به زندان قرچک ورامین دادند اما زندانیان در برابر اجرای این حکم “مقاومت” کردند.

عالیه مطلب زاده ششم آذر بازداشت شد

صدرا عبدالهی همسر عالیه مطلب زاده روز دوشنبه به بی بی سی فارسی گفت ظاهرا با دستور دادستانی و ضابطان قضایی و امنیتی خانم مطلبزاده به زندان “قرچک منتقل شده” است.

عالیه مطلبزاده، عکاس، نایب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حقوق مدنی است. حکم سه سال حبس او پاییز سال گذشته و در اوج شیوع کرونا به اجرا گذاشته شد.

همسر خانم مطلب‌زاده گفت که در حال حاضر تلفن و ارتباط بند زنان زندان اوین مشهور به “بند نسوان” با بیرون قطع است.

وی می‌گوید که خانم مطلب‌زاده به مقامات زندان گفته‌ است او زندانی “سیاسی” است و افزود که هیچ دستور رسمی قضایی برای انتقال وی به “قرچک” وجود ندارد.

اخیرا گروه سایبری عدالت علی اسناد محرمانه‌ای را برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده بود که نشان می‌داد قطع تلفن، ملاقات و همچنین انتقال زندانیان از جمله رویه‌های معمول مسئولان در اداره زندان اوین است.

علاوه بر این، نهادهای ناظر بر وضیعت حقوق بشر، در سال‌های گذشته بارها گزارش داده بودند که مقامات قضایی و امنیتی ایران برای مقابله با اعتراض جمعی و مجازات زندانیان به تبعید آنها به دیگر زندان‌ها متوسل می‌شوند.

خانم مطلب‌زاده در طول دوران حبس بارها زیر فشار ماموران قرار گرفته بود؛ از جمله برای برگزاری مراسم یادبود کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در زندان و همچنین هشدار درباره شدت شیوع کرونا در این بازداشتگاه.