انتقاد از ترامپ به علت آماده نکردن گزارش قتل خاشقجی

دولت آمریکا گفته است احتمالا نمی‌تواند سر موعد گزارشی درباره قتل جمال خاشقجی به کنگره آمریکا ارائه دهد و به همین دلیل برخی اعضای کنگره دونالد ترامپ را به به نقض قانون متهم کرده‌اند و خود در پی تهیه پیش نویس این تحریم ها علیه قاتلان جمال خاشقجی هستند.

هم‌زمان روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان یک سال پیش از قتل خاشقجی از قصد خود برای کشتن او صحبت کرده بوده است.

۱۲۰ روز پیش (در اکتبر ۲۰۱۸) کنگره آمریکا با استناد به مصوبه مگنیتسکی به کاخ‌سفید تا پایان روز جمعه (هشتم فوریه) مهلت داده تا گزارش خود را درباره عامل یا عاملان قتل جمال خاشقجی به کنگره ارائه کند.

با وجود این، زمانی که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا محمد بن سلمان را آمر قتل این روزنامه‌نگار سعودی خواند، دونالد ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد کماکان برسر موضعش در حمایت از دولت عربستان ایستاده است.

حالا چند ماه بعد از آن هم به نظر می‌رسد کاخ سفید علاقه‌ای به مشخص کردن عاملان قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی حتی با استانداردهای خود هم ندارد.

اعضای کنگره از بی‌اعتنایی کاخ‌سفید به ضرب‌الاجل خود برآشفته شده‌اند.

سنای آمریکا پیشتر ولیعد عربستان را مسوول قتل جمال خاشقجی دانسته بودسنای آمریکا پیشتر ولیعد عربستان را مسوول قتل جمال خاشقجی دانسته بود

سناتور لینزی گراهام، سناتور برجسته جمهوری خواه که روابط دوستانه بسیار نزدیکی با دونالد ترامپ دارد به همراه چند سناتور دیگر در کنگره مشغول تهیه پیش نویسی است که در صورت تصویب دولت را موظف به تحریم قاتلان جمال خاشقجی خواهد کرد. آقای گراهام روز گذشته با صدور بیانیه‌ای گفت: “هرچند عربستان یک متحد استراتژیک است اما رفتار ولیعهد آن کشور از جهات مختلف بی‌احترامی به رابطه دو کشور بوده و به نظر من بسیار آسیب‌زا است.”

برخی از سناتورها هنوز امیدوارند که گزارش دست کم تا روز دوشنبه (سه روز دیگر) و بعد از تعطیلات آخر هفته رسما به کنگره ارائه شود .

همزمانی نادیده گرفتن این ضرب الاجل با دیدار وزرای امور خارجه آمریکا و عربستان در واشنگتن نیز از چشم‌ها دور نمانده است.

خوان پشون سخنگوی باب منندز سناتور دموکرات پرنفوذ در کمیته روابط خارجی سنا گفته است رییس‌جمهوری با خودداری از ارائه گزارش درخواستی کنگره قانون را نقض کرده است.

بحث مسئول شناختن عربستان سعودی بر سر قتل آقای خاشقجی تنها مورد توجه دموکرات‌های کنگره نیست و جمهوری‌خواهان نیز واکنش مشابهی به این مسئله داشته‌اند.

روز گذشته جمعی دو حزبی از سناتورهای آمریکا از تلاش تازه خود برای مجازات عربستان با تحریم فروش تسلیحات به این کشور خبر دادند.

قتل خاشقجی درون کنسولگری عربستان در استانبول رخ دادحق نشر عکسGETTY قتل خاشقجی درون کنسولگری عربستان در استانبول رخ داد

با این همه خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولتی نوشته است : “رییس‌جمهوری تنها زمانی که مناسب بداند به خواسته‌های کمیته های کنگره پاسخ خواهد داد”.

همزمان نیویورک تایمز هم گزارش داده که محمد بن سلمان، حدود یک سال قبل از قتل جمال خاشقجی به یکی از نزدیکانش گفته که اگر این روزنامه‌نگار به عربستان بازنگردد “یک گلوله نثارش خواهد کرد”.

به نوشته نیویورک تایمز این حرف در زمانی بیان شده که جمال خاشقجی در حوالی واشنگتن دی سی سکنی گزیده بود و در روزنامه واشنگتن پست مقالاتی انتقادی علیه ولیعهد جوان عربستان می‌نوشت.

این گفته‌ها که با شنود و رصدیابی‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به دست آمده دقیق‌ترین گواهی است که تا به امروز از موضع ولیعهد عربستان درقبال روزنامه نگار منتقد سعودی به دست آمده است.

آن گونه که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده این مکالمه اخیرا با تلاش‌های شدت گرفته سازمان‌های اطلاعاتی برای پیدا کردن شواهد موجود در پرونده قتل جمال خاشقجی پیاده و تحلیل شده است.

براساس این گزارش سازمان‌های جاسوسی آمریکایی در حال غربال مکالمات کتبی و گفتاری محمد بن سلمان هستند که ظرف سال‌های گذشته جمع آوری شده است.

چند روز پیش که جینا هسپل، رئیس سازمان سیا برای ارایه گزارش اول سال خود به کنگره آمریکا رفته بود در جلسه علنی تلویحا به سناتورها گفت که نظر سازمان سیا بر این است که محمد بن سلمان از نقشه قتل جمال خاشقجی مطلع بوده هر چند خانم هسپل آن روز از سناتورها خواست که جزئیات بیشتر را در جلسه محرمانه و غیرعلنی بیان کند.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort