در واکنش به تصمیم دولت ایالات متحده برای بررسی بیشتر این موضوع که آیا منشاء شیوع ویروس کرونا نشت آن از یک آزمایشگاه چینی بوده، پکن این تئوری را محکوم کرده است.

روز گذشته (چهارشنبه) جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستار “تلاش مضاعف” سازمان‌های اطلاعاتی تحت امر خود شد تا معلوم شود این ویروس برای اولین بار به چه صورت به انسان منتقل شد.

در واکنش به این تصمیم امروز – پنجشنبه ۲۷ مه – وزارت خارجه چین کاخ‌سفید را به “سیاسی‌کاری و مقصر دانستن بی‌اساس” متهم کرد.

چین هرگونه ارتباط بین شیوع ویروس کرونا و آزمایشگاه تحقیقات ویروس‌شناسی شهر ووهان در آن کشور را رد کرده است

ویروس کرونا برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان شیوع یافت و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۶۸ میلیون مورد ابتلا به آن در سراسر جهان تایید شده و حدود ۳.۵ میلیون نفر هم در اثر این بیماری جان داده‌اند.

منابع رسمی تا کنون شیوع اولیه ویروس کرونا را به فروش گوشت آلوده حیوانات وحشی در بازار گوشت و تره‌بار ووهان مرتبط می‌دانستند که باعث شده پژوهشگران این نظر را دنبال کنند که این ویروس در ابتدا از حیوانات به انسان منتقل شد. نظریه نشت آزمایشگاهی در گذشته هم توسط برخی مقامات دولت قبلی آمریکا مطرح شده بود اما بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها آن را بسیار نامحتمل و در مواردی مردود دانسته بودند.

اما گزارش‌های اخیر رسانه‌های آمریکایی حاکی از “شواهد فزاینده” در این مورد است که منشا این ویروس می‌تواند آزمایشگاهی در کشور چین باشد و این ویروس به طور تصادفی از این محل به بیرون “نشت” کرده است.

چرا این اختلاف حالا بروز کرده است؟

روز چهارشنبه، جو بایدن در بیانیه‌ای گفت که پس از روی کار آمدن خودش، خواستار گزارشی در مورد شیوع ویروس کرونا شد و “از جمله خواسته بود مشخص شود که آیا علت آن تماس انسان با یک حیوان آلوده بوده یا یک حادثه آزمایشگاهی؟” او گفته است که با دریافت گزارش اولیه، حالا خواستار “پیگیری بیشتر” شده است.

آقای بایدن گفت که نظر مشترک بخش عمده جامعه اطلاعاتی یکی از این در مورد است اما پژوهشگران “اعتقاد دارند که هنوز اطلاعات کافی برای موثق دانستن یکی از احتمالات وجود ندارد”.

وی گفت که اکنون از نهادهای اطلاعاتی خواسته “تلاش خود را برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مضاعف کنند تا بتواند ما را به نتیجه نهایی برساند.”

این بیانیه خشم مقامات چینی را برانگیخت.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته این اظهارات نشان می‌دهد ایالات متحده “به شواهد واقعی و حقیقت اهمیت نمی‌دهد و به پژوهش جدی مبتنی بر داده‌های علمی در مورد منشأ این ویروس علاقه‌مند نیست.”

وی گفت: “هدف آنها بهره‌برداری از یک بیماری همه‌گیر برای انگ‌زنی، سیاسی‌کاری و مقصر دانستن بی‌اساس است، آنها حرمت علم را نگه نمی‌دارند، نسبت به زندگی و سلامت مردم احساس هیچ مسئولیتی ندارند و اقداماتشان مغایر هماهنگی در تلاش برای مبارزه با این ویروس است.”

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا “سابقه سیاهی” در انتشار اطلاعات نادرست دارند.

در بیانیه سفارت چین در آمریکا هم، بدون اشاره مستقیمی به دستور آقای بایدن، آمده است که “روش اتهام‌زنی بی‌اساس و نسبت دادن تقصیر به دیگران در حال بازگشت است.

line
بازار