انتقاد شدید از روسیه در نشست گروه ۷ در تورنتو

وزرای خارجه گروه هفت در جریان نشستی در شهر تورنتو کانادا قول داده اند از نظام های دمکراتیک خود در مقابل آنچه می گویند “تلاش های” روسیه برای تضعیف آن است دفاع کنند.

این کشورها روسیه را به خاطر آنچه “الگویی از رفتارهای غیرمسئولانه و بی ثبات کننده” خواندند محکوم کردند.

آنها در بیانیه مشترکی نوشتند: “ما از روسیه می خواهیم به این رفتارها که به شدت برای چشم انداز همکاری های سازنده مخرب است پایان دهد.”

هدف این نشست مقدمه چینی برای دیدار رهبران این هفت کشور در روزهای هفتم و هشتم ژوئن در کبک کانادا بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا که میزان گفتگوهای روز دوشنبه در تورنتو بود گفت روسیه باید بهای “تضعیف” انتخابات در غرب، “استفاده از سم اعصاب در تلاش برای ترور” یک جاسوس سابق روس در خاک بریتانیا و مداخله در اوکراین و سوریه را بپردازد.

روسیه این اتهامات را رد می کند.

خانم فریلند در کنفرانسی خبری در پایان این گفتگو ها گفت: “کشورهای جی ۷ به جلوگیری از، متوقف کردن و پاسخ دادن به مداخله خارجی” متعهد هستند.

او گفت کسانی که “به دنبال تضعیف نظام های دمکراتیک ما هستند با عواقب آن روبرو خواهند شد.”

وزیر خارجه کانادا گفت: “این نگرانی در میان اعضای گروه ۷ وجود دارد که دولت های استبدادی فعالانه برای تضعیف نظام های دمکراتیک ما تلاش می کنند…. ما امروز گفتیم این رفتار دیگر تحمل نخواهد شد.”

خانم فریلند گفت هدف آنها در گروه ۷ “مقابله با پراکندن اطلاعات غلط و حراست از دمکراسی” است.

او و بورس جانسون وزیر خارجه بریتانیا گفتند که اعضای گروه هفت کشور صنعتی پیش از اجلاس جی ۷ در ماه ژوئن یک گروه کاری تشکیل خواهند داد تا در مورد تحریم های شدیدتر علیه مسکو نظر دهد. بعدا در اجلاس سران در این مورد تصمیم گیری خواهد شد.

گروه جی ۷ شامل بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکاست.

آقای جانسون گفت: “همانطور که می بینید جی ۷، شامل کشورهای صنعتی دمکراتیک لیبرال، برای تاکید بر ارزش های خود در کانادا گرد آمده و فکر می کنم زمینه اجلاس عالی سران در شارلووا (در کبک کانادا) چیده شده است.”

جان سالیوان که موقتا سکانداری وزارت خارجه آمریکا را تا زمان انتصاب وزیر بعدی خارجه این کشور به عهده دارد هم علیه “فعالیت های زیانبار روسیه… چه در سالیزبری یا در حمایت از استفاده رژیم اسد در سوریه از سلاح های شمیایی” صحبت کرد.

در پی سوءقصد روز ۴ مارس ۲۰۱۸ به جان سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روس و دخترش یولیا در سالیزبری در جنوب بریتانیا، دولت این کشور روسیه را متهم کرد با استفاده از سم اعصاب آن حمله را ترتیب داده است.

روسیه مداخله در حمله به این دو را قویا تکذیب می کند. اما آن حادثه با واکنش شدید غرب به روسیه روبرو شده است.

حدود سه هفته بعد از آن حمله ۲۶ کشور جهان در همبستگی با بریتانیا بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس را اخراج کردند.

از جمله آمریکا دستور اخراج ۶۰ شهروند روسیه را از سفارت این کشور در واشنگتن و سازمان ملل در نیویورک “با هماهنگی متحدان ناتو” صادر کرد.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort