انتقاد شدید مولوی عبدالحمید از نمایندگان مجلس به دلیل درخواست اعدام معترضان

01

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در تازه‌ترین موضع‌گیری خود درباره اعتراضات ایران ، به شدت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل صدور بیانیه‌ای برای اعدام معترضان بازداشت‌شده انتقاد و به سانسور سخنرانی نماینده چابهار در مجلس اعتراض کرد.

آقای عبدالحمید روز جمعه ۲۰ آبان در مراسم نمازجمعه زاهدان بار دیگر تاکید کرد که اکثریت مردم ایران از هر دین و قومی نسبت به وضعیت موجود، «اعتراض» دارند و مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید حرف معترضان را گوش کنند.

او به بیانیه اخیر جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و خطاب به این نمایندگان گفت: «شما باید ترغیب کنید که حرف این مردم شنیده بشود، شما باید از مردم دفاع کنید که با گلوله جنگی زده نشوند.»

در جریان تظاهرات اخیر در زاهدان و خاش بیش از صد معترض به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

اعتراضات دوباره در سیستان و بلوچستان؛ تیراندازی به معترضان در ایرانشهر

امام جمعه اهل سنت زاهدان خطاب به نمایندگان افزود: «شما باید از حقوق زندانیانی و حقوق مردم دفاع کنید…. شما نامه می‌نویسید و سخت‌ترین مجازات را برای مردم می‌کنید، آیا شایسته نمایندگی ملت هستید؟ آیا پارلمان‌های دیگر در دنیا این کار را می‌کنند که شما کردید؟»

۲۲۷ نفر از نمایندگان روز یکشنبه ۱۵ آبان در بیانیه‌ای، با «محارب» خواندن برخی از معترضان در ایران، از قوه قضائیه خواستند حکم «قصاص» (اعدام) را در مورد آنان اجرا کند.

در این بیانیه که در جلسه علنی مجلس خوانده شد، معترضان ایران به «داعش» تشبیه شده‌اند که به ادعای این نمایندگان، «با سلاح‌های سرد و گرم به جان و مال مردم تعرض» می‌کنند.

در حالی که این درخواست نمایندگان مجلس با موافقت شفاهی رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی مواجه شده، موجی از نگرانی‌های بین‌المللی را در زمینه سرنوشت معترضان بازداشتی به وجود آورده است