انتقاد نماینده پارلمان اروپا از سیاست بروکسل در قبال ایران: از تثبیت «جمهوری اسلامی» دست بردارید

4

پارلمان اروپا روز گذشته جلسه‌ای را درباره وضعیت ایران یک‌سال پس از جان‌باختن مهسا امینی و آغاز اعتراضات ایران با حضور جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار کرد. هانا نویمان، نماینده پارلمان با خطاب قرار دادن آقای بورل سیاست اروپا در قبال ایران را شکست‌ خورده خواند و خواستار تغییر آن شد.

هانا نویمان در سخنان خود خطاب به جوزپ بورل گفت: «جناب نماینده عالی، بالاخره این‌جا آمدید تا توضیح دهید که چرا سیاست‌های شما در قبال ایران در ۱۲ ماه گذشته با آن‌چه که این پارلمان از شما خواسته این‌قدر متفاوت بوده است. تنها چیزی که من شنیدم این بود که “ما تمام تلاش خود را می‌کنیم، اما این موضوع پیچیده است.” اما در نهایت آقای بورل، نیت مهم نیست، بلکه نتیجه مهم است.»

وی درباره نتایج سیاست‌های یک‌سال گذشته اتحادیه اروپا در قبال ایران افزود: «امروز حکومت ایران گروگان‌ها را با تروریست‌های محکوم مبادله می‌کند و افرادی جدیدی را می‌رباید. سرکوب [مخالفین] خود را روز به روز تشدید می‌کند. تنها چند هته با دست‌یابی به بمب هسته‌ای فاصله دارد. از طریق جنگ‌های نیابتی کل منطقه را بی‌ثبات می‌کند و پهپادهای ایرانی به متحدان ما در اوکراین حمله می‌کنند.»

خانم نویمان از جوزپ بورل خواست که به شکست سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال ایران اعتراف کند و گفت: «آقای بورل، اکنون وقت آن است که اعتراف کنید سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال ایران در ۴۴ سال گذشته شکست خورده است و این وظیفه شماست که به سیاست‌های جدیدی بیاندیشید. دیدار با نمایندگان حکومت ایران را متوقف کنید و ملاقات با افراد بی‌شماری را که مدافع ایرانی آزاد هستند، آغاز کنید. فعالیت‌های مالی حکومت ایران را متوقف کنید و تلاش کنید راهی را برای ایرانیان خاج از کشور بیابید تا بتوانند برای کمک به صندوق اعتصاب به کشور خود پول بفرستند.»

او همچنین از آقای بورل خواست که تدبیری برای تشویق کشورهای عضو اتحادیه در جهت اعطای ویزای بشردوستانه به قربانیان سرکوب در ایران بایندیشد.

این نماینده پارلمان اروپا افزود: «اقای بورل حقیقت را بیان کنید. این حکومت شهروندان خود و کل منطقه را ترور می‌کند. از تجاوز جنسی به صورت نظام‌مند برای وادار کردن زندانیان سیاسی به اعتراف استفاده می‌کند و از همین حالا خود را برای سرکوب اعتراضات برنامه‌ریزی شده برای ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) آماده می‌کند. آقای بورل، شما باید از تثبیت این رژیم بی‌رحم در شرایطی که مردم ایران آماده جان‌فشانی در جهت سقوط آن‌ هستند، دست بردارید.»