انتقاد پمپئو از عضویت ایران در کارگروه حقوق زنان سازمان ملل

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از انتصاب ایران به عضویت در کارگروه ارتباطات کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد انتقاد کرده است.

آقای پمپئو پنجشبه با انتشار پیامی در توییتر، با اشاره به حکم زندان و شلاق برای نسرین ستوده، وکیل ایرانی، از این انتخاب انتقاد کرد.

آقای پمپئو در توییتر نوشت: “نمی توانیم از مبارزه برای حقوق بشر دست برداریم. همین هفته اعضای سازمان ملل متحد ایران را به عضویت در کمیته حقوق زنان انتخاب کردند. این زمانی رخ می دهد که نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.”پست توییتر از @SecPompeo: We can never rest in the fight for human rights. Just this week, @UN member states appointed #Iran to the Women’s Rights Committee. This, when an Iranian court just sentenced women’s rights lawyer Nasrin Sotoudeh to 38 years and 148 lashes.

رسانه ها پیش تر به نقل از رضا خندان، همسر خانم ستوده گزارش کرده بودند که او به ۳۸ سال زندان محکوم شده ولی آقای خندان بعدا به بی بی سی فارسی گفت که مطابق قانون، اتهامات خانم ستوده تجمیع شده و او در کل ۱۲ سال حبس گرفته است.

انتشار خبر محکومیت خانم ستوده انتقاد شدید مجامع بین المللی و کشورهای مختلف را به همراه داشته است.

ایران عضو کمیسیون مقام زن سازمان ملل است و از دوشنبه با حکم رییس ایرلندی این کمیسیون، به همراه نیجریه به عضویت در کارگروه ارتباطات این کمیسیون منصوب شده است.

کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد ۴۵ عضو دارد که اسراییل، عربستان سعودی، قطر و بحرین از دیگر اعضای آن هستند.

این کمیسیون زیرمجموعه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است و ماموریتش گسترش برابری جنسیتی و ارتقای موقعیت زنان در کشورهای جهان است.

You may also like...