انتقاد گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی از اظهارات رهبر جمهوری اسلامی درباره «انقلابی بودن» مجلس یازدهم

Screen Shot 2023-05-24 at 4.18.36 PM

اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در دفاع از مجلس شورای اسلامی که اکثریت آن در اختیار اصولگرایان هوادار اوست با انتقادهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

علی خامنه‌ای روز چهارشنبه سوم خرداد در دیدار با نمایندگان مجلس که به دفتر او رفته بودند، گفت که «از اول تشکیل مجلس یازدهم اعتقاد داشتم که این مجلس انقلابی است؛ الان هم بعد از سه سال همین را تکرار می‌کنم».

این اظهارات با واکنش شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و آن‌ها رهبر جمهوری اسلامی را متهم کردند که چشم خود را بر روی «ناکارآمدی» و «فساد نمایندگان» مجلس بسته است، چون از نظر فکری و خط مشی به او نزدیک هستند.

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت پیشین محمد خاتمی، یکی از این منتقدان است که عملکرد مجلس یازدهم را از زاویه اقتصادی زیر سوال برده و در توئیتی نوشته که «مهم این است که مجلس انقلابی همچنان انقلابی بماند، اصلا مهم نیست که دستاورد مجلس انقلابی و دولت انقلابی جوان حزب‌اللهی، تورم هفتاد درصدی و به خاک سیاه نشستن مردم باشد».

محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس، نیز که از جناح اصلاح‌طلب است، با هشتگ «مجلس انقلابی» این شعر را به طنز از قول نمایندگان نوشته که «مژده دهید مژده دهید، یار پسندید مرا یار پسندید مرا!»

اکبر اعلمی، دیگر نماینده سابق مجلس، نیز در صفحه تلگرام خود، عملکرد و رویکرد مجلس یازدهم را در تقابل با «اصول قانون اساسی، انتظارات و مطالبات مردم و اهداف اولیه انقلاب در مورد جایگاه و کارکرد مجلس و نمایندگان آن و الزامات وکالت» دانسته و تاکید کرده که «نشانه‌ واضحی که بیانگر انقلابی بودن مجلس و یا ورود سرافرازانه نمایندگان آن به مجلس باشد، نمی‌بینم».

اظهارات رهبر جمهوری اسلامی از آن رو حائز اهمیت است که امسال، سال آخر مجلس یازدهم بوده و قرار است که در اسفندماه انتخابات جدیدی برگزار شود. انتظار می‌رود شورای نگهبان به نمایندگی از رهبر جمهوری اسلامی، بار دیگر مخالفان و منتقدان را رد صلاحیت کرده و فقط به هواداران علی خامنه‌ای اجازه رقابت بین خود را بدهد.

از سوی دیگر، این احتمال مطرح شده است که با توجه به اعتراضات سراسری در کشور پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تشدید بحران‌ اقتصادی و ناامیدی مردم از پیگیری مطالبات خود از طریق ساختارهای فعلی، انتخابات اسفندماه به مانند گذشته سرد و بی‌روح برگزار شود.

بخشی از انتقادها از ساختار جمهوری اسلامی به عملکرد مجلس و نمایندگان آن باز می‌گردد.

محمدجواد اکبرین، تحلیگر سیاسی منتقد جمهوری اسلامی، در این زمینه با توصیف مجلس یازدهم به «بی‌عرضه و بی‌خاصیت بودن» که حتی «دادِ حزب‌اللهی‌ها را هم درآورده»، گفته است: خامنه‌ای امروز کلی از «مجلس انقلابی» تعریف کرد؛ «بعد برای این‌که دهن منتقدانش را ببندد گفت: دیگران هر چه بخوان بگن، واقع قضیه اینه که من عرض کردم!»