ده کودک و شش مادر ساکن در اردوگاه‌های پیکارجویان در سوریه به زادگاهشان در بلژیک منتقل شدند.

از زمان سقوط داعش در سال ۲۰۱۹، این بزرگترین گروه از افراد وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) هستند که به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

صدها شهروند اروپا شامل زنان و کودکان که برای پیوستن به داعش به سوریه سفر کردند، در حال حاضر در اردوگاه‌های واقع در شمال سوریه که در کنترل کردهاست، بسرمی‌برند.

بسیاری از کشورهای اروپایی به این افراد اجازه بازگشت به کشور را نمی‌دهند، اما بلژیک از معدود کشورهایی است که خواستار بازگرداندن کودکان شده است.

گزارش‌ها حاکی است که سه مادر و هفت کودک پیشنهاد بلژیک را رد کردند.

انتظار می رود پس از بازگشت آن‌ها از اردوگاه “روج” در شمال سوریه، مادران دستگیر و توسط مقامات ضد تروریسم متهم شوند و کودکان تحت مراقبت قرار بگیرند.

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک در ماه مارس اعلام کرد که کشورش برای بازگرداندن کودکان زیر ۱۲ سال که در این اردوگاه‌ها هستند، “هر کاری خواهد کرد”.

او همچنین گفت که در نظرگرفتن رفاه آن‌ها بسیار مهم است.

هدی دی پاو، از سازمان غیرانتقاعی “تمرکز بر کودکان” این تصمیم نخست‌وزیر را ستود. او به خبرگزاری فرانسه گفت که کودکان باید بتوانند “مناطق جنگی را ترک کنند”.

شمیمه بیگم
شمیمه بیگم، دانش آموز بریتانیایی که سال ۲۰۱۵ به داعش پیوست

پس از آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱، بیش از ۴۰۰ شهروند بلژیک برای پیوستن به داعش به سوریه رفتند که این بیشترین تعداد در بین کشورهای اروپایی بود.

داعش در دوران اوج قدرت توانست مناطقی از خاک سوریه و عراق را به وسعت ۸۸ هزار کیلومتر مربع به کنترل خود درآورد.

اما پس از آن که داعش در مارس ۲۰۱۹ شکست را پذیرفت، مادران و کودکان به همراه هزاران نفر دیگر از آوارگان به اردوگاههایی منتقل شدند.

برخی از کشورهای اروپایی به دلیل نگرانی‌های امنیتی تمایلی به بازگرداندن شهروندان خود از این اردوگاه‌ها ندارند.

پرونده شمیمه بیگم، دانش آموز بریتانیایی که سال ۲۰۱۵ به داعش پیوست و بعدا به دلایل امنیتی تابعیت بریتانیایی از او گرفته شد، یکی از نمونه‌های بارز در این مورد است.

اما گروه‌های حقوق بشری با این استدلال که رها کردن زنان و کودکان در اردوگاه‌ها، آن‌ها را در معرض خطر بیماری و افراطی‌گری قرار می‌دهد، از دولت‌ها خواسته‌اند که شهروندانشان را به کشورهایشان بازگردانند.