یک شرکت فعال در بخش ارائه خدمات در کانال سوئز بامداد دوشنبه اعلام کرد که تیم‌های نجات موفق شده‌اند کشتی کانتینری «اور گیون» که مدت یک هفته است مسیر رفت و آمد در این کانال بین‌المللی را بسته، «تا حدودی» از محل خود جابجا کنند.

با این وجود هنوز هیچ اطلاعات جدیدی درباره زمان آزادسازی و راه افتادن دوباره این کشتی منتشر نشده است.

آژانس دریایی «Leth» که از سال ۱۹۲۴ میلادی در زمینه فعالیتهای مربوط به ترابری در کانال سوئز فعال است، اعلام کرد که این موفقیت پس از تلاش ۱۰ قایق یدک ‌کش همچنین خاک برداری و لایروبی چند روزۀ شن و ماسه‌ها از اطراف این کشتی ممکن شده است.

اسامه ربیع، رئیس سازمان مدیریت کانال سوئز نیز تایید کرد که تیم‌های نجات به عملیات «کشیدن» این کشتی برای حرکت دوبارۀ آن ادامه می‌دهند.

با این وجود داده‌های ماهواره‌ای همچنان موقعیت این کشتی را در همان مکانی که گرفتار شده نشان می‌دهد که توسط اسکادرانی از یدک کش‌ها محاصره شده است.

کشتی عظیم کانتینربر «اور گیون» با وزن ۲۲۰هزار تن که از چین به مقصد بندر روتردام هلند در حرکت بود، از ساعات پایانی سه‌شنبه گذشته ۲۳ مارس عرض کانال سوئز مسدود کرده است.

این حادثه باعث شده تا بیش از ۳۰۰ کشتی دیگر در این آبراهه بین‌المللی گیر کنند و قیمت نفت در بازارهای جهانی نیز افزایش یابد.

علاوه بر صدها کشتی که در این کانال حبس شده‌اند و در انتظار بازگشایی دوبارۀ آن هستند، دهها کشتی نیز تصمیم گرفتند قبل از ورود به این آبراهۀ کلیدی، مسیر خود را تغییر دهند و با عبور از دماغه امید نیک در جنوبی‌ترین نقطه آفریقا و با اضافه کردن حدود دو هفته به مدت زمان سفر خود، محموله‌های خود را به مقصد برسانند.