انفجار خودرو در شرق مسکو؛ نویسنده طرفدار کرملین مجروح شد

۸

رسانه‌های روسیه از انفجار خودروی زاخار پریلپین، نویسنده مشهور طرفدار کرملین در بزرگراهی در ۴۰۰ کیلومتری شرق مسکو خبر دادند که در پی آن، او دچار جراحت شد و راننده خودرو جان‌باخت.

رسانه‌های روسیه از انفجار خودروی زاخار پریلپین، نویسنده مشهور طرفدار کرملین در بزرگراهی در ۴۰۰ کیلومتری شرق مسکو خبر دادند که در پی آن، او دچار جراحت شد و راننده خودرو جان‌باخت.

انفجار خودروی زاخار پریلپین در روز شنبه، سومین انفجار از زمان آغاز جنگ اوکراین است که چهره‌های برجسته طرفدار کرملین را هدف قرار داده است.

در اوت ۲۰۲۲ در پی انفجار خودروی داریا دوگینا، دختر نظریه‌پرداز ملی‌گرای روسیه که اغلب از او به عنوان «مغز متفکر پوتین» یاد می‌شود، کشته شد. مقام‌های روسیه مدعی شدند که اوکراین پشت این انفجار بوده است.

در ماه آوریل هم ولادن تاتارسکی، وبلاگ‌نویس برجسته نظامی روسیه در پی انفجاری در کافه‌ای در سن‌پترزبورگ کشته شد. مقام‌های روسیه این بار هم انگشت اتهام را به سوی سازمان‌های اطلاعاتی اوکراین نشانه رفتند.

خبرگزاری دولتی روسیه در گزارشی به نقل از یکی از مقام‌های محلی نوشت که پریلپین دچار شکستگی‌های جزئی شده است و تحت درمان قرار دارد.

بنا به برخی از گزارش‌های خبری، پریلپین روز شنبه در حال بازگشت از مناطق اشغالی دونتسک و لوهانسک اوکراین به مسکو بوده است.

پس از آنکه وزارت کشور روسیه از بازداشت یک مظنون خبر داد، رسانه‌های این کشور او را اهل اوکراین معرفی کردند که پیشتر به جرم سرقت محکوم شده است.

پریلپین در سال ۲۰۱۴ و پس از ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به روسیه توسط کرملین از ولادیمیر پوتین حمایت کرد. او همچنین در درگیری‌های نظامی در شرق اوکراین در کنار جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه شرکت داشته است. پریلپین سال گذشته میلادی به دلیل حمایت از حمله نظامی روسیه به اوکراین از سوی اتحادیه اروپا تحریم شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کانال تلگرامی خود در واکنش به انفجار خودروی پریلپین، این اقدام را «تروریستی» توصیف کرد که «مسئولیت آن برعهده آمریکا و ناتو است.»

او نوشت: «واشنگتن و ناتو هسته تروریستی بین‌المللی دیگری را پرورش دادند، رژیم کی‌یف.» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه با بیان اینکه «مسئولیت مستقیم برعهده آمریکا و بریتانیا است»، نوشت: «ما برای زاخار دعا می‌کنیم.»

مقام‌های اوکراینی تاکنون به طور مستقیم در مورد این انفجار و اتهام‌های مطرح شده، اظهار نظر نکرده‌اند.