مقام‌های گروه طالبان وقوع انفجار در نزدیکی مسجد عیدگاه در کابل را تایید کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد در توییتی نوشته است که امروز در برابر مسجد عیدگاه، انفجاری رخ داده است که جان شماری از افراد غیرنظامی را گرفته است، اما از آمار دقیق کشته و زخمی‌ها چیزی نگفته است.

منبعی در صحبت با بی‌بی‌سی تایید کرده است که ۸ کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند. شماری از رسانه‌ها به نقل از سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله طالبان نوشته اند که در این رویداد دو تن کشته و سه نفر در این رابطه بازداشت شده است.

بیمارستان امرجنسی کابل که توسط یک نهاد غیردولتی ایتالیایی اداره می‌شود در توییتر گفته که ۴ زخمی را به این بیمارستان آورده اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما از زمان روی کار آمدن دولت طالبان، گروه شاخه خراسان داعش حملاتی را به افراد طالبان، در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان انجام داده اند.

روز گذشته اعلام شده بود که به مناسبت وفات مادر، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه، فاتحه‌ای در مسجد عیدگاه برگزار خواهد شد.

در بیشتر از ۷ هفته‌ای که گروه طالبان قدرت را در کابل به دست گرفته اند، وقوع انفجار‌ نادر بوده است.

.
نیروهای طالبان پس از انفجار امروز در مسجد عیدگاه کابل

نخستین انفجار در هفته دوم تسلط گروه طالبان بر کابل، در نزدیکی میدان هوایی کابل، زمانی که هزارها افغان تلاش داشتند تا وارد بخش نظامی میدان هوایی کابل شده، به اروپا و یا آمریکا بروند، رخ داد.

در آن حمله انتحاری که دولت اسلامی داعش شاخه خراسان آن را به عهده گرفت، حدود ۲۰۰ تن از مردم، هم از کودک و زن و مرد جان باختند.

در آن حمله ۱۳ سرباز آمریکایی هم کشته شدند.