در نتیجه یک انفجار در مسجدی در ولایت قندوز در شمال افغانستان ده‌ها نفر از غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند. مسئولان محلی می‌گویند دست‌کم ۵۰ نمازگزار در این رویداد کشته شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید این انفجار ظهر امروز (جمعه، ۱۶ میزان/مهر) در یک مسجد شیعیان رخ داده است.

آقای مجاهد اگر چه تایید کرده که “تعدادی” در این رویداد کشته و زخمی شده‌اند اما آمار مشخصی ارائه نکرده است.

گزارش شده که انفجار در مسجد “سید آباد” در منطقه “خان آباد” این ولایت هنگامی رخ داده که نمازگزاران مشغول ادای نماز جمعه بوده‌اند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در توییتر گفته که به شدت نگران شمار بسیار زیاد کشته شدگان در حمله امروز در این مسجد است. اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که این “حمله انتحاری در داخل مسجد بیش از ۱۰۰ نفر کشته و زخمی” به جا گذاشته است.

یوناما می‌گوید حادثه امروز بخشی از الگوی نگران کننده خشونت است؛ سومین حمله‌ای که نهادهای مذهبی را هدف قرار داده است. دولت اسلامی – داعش شاخه خراسان مسئولیت حمله روز یکشنبه در نزدیکی مسجد عیدگاه کابل را برعهده گرفته است، حمله روز چهارشنبه در یک مدرسه دینی در خوست را گروهی برعهده نگرفته است.

افغانستان
توضیح تصویر،  

تاکنون از شمار دقیق تلفات ناشی از این انفجار اطلاعی در دست نیست اما شاهدان عینی از دیده شدن اجساد در نتیجه این انفجار به رسانه‌ها خبر داده‌اند.

سخنگوی طالبان گفته است که “نیروی ویژه” به محل حادثه رفته و بررسی آن را آغاز کرده‌اند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله امروز را به عهده نگرفته است. اما قبلا مسئولیت بیشتر حملات به مساجد شیعیان در افغانستان را گروه داعش به عهده گرفته است.

وزارت خارجه ایران حمله امروز در ولایت قندوز را محکوم کرده است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه گفته که “اقدامات تروریستی در هر شکل و توسط هر طرفی محکوم است.”

.
در جریان عملیات تخلیه شهروندان خارجی و همکاران افغان شان از افغانستان هزاران نفر در تلاش فرار از افغانستان بودند

هفته گذشته نیز انفجاری در نزدیک مسجد عیدگاه در کابل رخ داد که در نتیجه آن دست کم هشت نفر کشته و بیست نفر دیگر زخمی شدند.

در بیشتر از دو ماهی که گروه طالبان قدرت را در کابل به دست گرفته‌اند، این چندمین حمله خونین انتحاری است که در این کشور رخ می‌دهد.

نخستین انفجار در هفته دوم تسلط طالبان بر افغانستان، در نزدیک میدان هوایی/فرودگاه کابل، زمانی به وقوع پیوست که هزاران نفر تلاش داشتند وارد این فرودگاه شوند. در آن زمان عملیات تخلیه شهروندان خارجی و همکاران افغان شان جریان داشت و بسیاری تلاش داشتند طی همان روند از افغانستان فرار کنند.

در آن حمله انتحاری که مسئولیت آن را شاخه خراسان داعش به عهده گرفت، حدود ۲۰۰ نفر از جمله کودکان و زنان باختند.