انهدام ادوات زرهی داعش توسط جنگنده‌های روس

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه ۲۸ اوت (۶ شهریور) با انتشار ویدیویی از انهدام مهمات و ادوات زرهی داعش در استان دیرالزور توسط جنگنده‌هایش خبر داد.

روسیه که با حملات هوایی خود از ارتش و نیروهای وفادار به دولت سوریه پشتیبانی می کند اعلام کرد که جت‌های جنگی‌اش روز دوشنبه و شب قبل از آن در یک رشته حملات هوایی ۴ تانک، ۱۶ خودور مجهز به سلاح خودکار، ۶ کامیون مهمات و دو دژ داعش را نابود کرده‌اند.

داعش تقریبا تمام استان دیرالزور سوریه در مرز عراق را در کنترل خود دارد. ارتش سوریه کنترل تنها بخشی از شهر دیرالزور و نیز یک پایگاه نظامی را در نزدیکی این شهر در دست دارد.
رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، با انتقاد شدید از توافق میان سوریه و لبنان با داعش، اعلام کرد پلی را در مسیر کاروان حامل اعضای داعش، هدف حمله هوایی قرار داده و منهدم کرده است. آقای دیلون بدون اشاره به موقعیت هدف، گفته است که این حمله برای جلوگیری از حرکت بیشتر این کاروان به سوی شرق سوریه انجام شده است.

در ماه‌های گذشته شرق سوریه بارها شاهد برخورد میان نظامیان دولت سوریه و شبه‌نظامیان متحد آن با شورشیان مخالف تحت حمایت ایالات متحده آمریکا بوده است.

بیشتر بخوانید: آمریکا یک سامانه پرتاب موشک در خاک سوریه مستقر کرد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش با اشاره به رصد لحظه به لحظه حرکت این کاروان گفت: «ائتلاف در زمان مقتضی به جنگجویان دولت اسلامی حمله خواهد کرد.»

پیش از ایالات متحده، حیدر عبادی، نخست وزیر عراق هم از توافق میان داعش و سوریه و لبنان انتقاد کرده بود. آقای عبادی گفته بود عراق تروریست‌‌ها را در محل می‌کشد و آن‌ها را به سوریه نمی‌فرستد.

مخالفت آمریکا با انتقال نیروهای داعش از لبنان به سوریه در حالی صورت می‌گیرد که این کشور پیشتر واکنشی نسبت به توافق مشابه حزب‌الله لبنان با جبهه فتح‌الشام (جبهه النصره سابق) نشان نداده بود. در ماه ژوئیه، نیروهای حزب‌الله پس از سه هفته نبرد با جبهه فتح‌الشام، با انتقال اعضای این گروه به استان ادلب در سوریه موافقت کردند. ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا، جبهه فتح‌الشام (شاخه پیشین القاعده در سوریه) را مانند داعش یک گروه تروریستی می‌داند و حضور این جریان را در مذاکرات صلح به رسمیت نمی‌شناسد. به‌علاوه، مناطق تحت کنترل این گروه از شمول توافق‌های ایجاد مناطق عاری از تنش، خارج است.