Screen Shot 2022-03-17 at 10.13.36 AM

اهی سریع به برخی از مهم‌ترین و آخرین رویدادهای جنگ اوکراین

 • ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین به پارلمان اسرائیل گفت این کشور باید بی‌طرفی را کنار بگذارد و روسیه را تحریم و به اوکراین کمک نظامی کند.
 • دولت مستقر در سواستوپول، مرکز شبه جزیره کریمه که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه خاک خود کرد، کشته شدن جانشین فرمانده ناوگان روسیه در دریای سیاه را تایید کرد. روسیه فقط کشته‌شدن یک مقام ارشد نظامی را تاکنون تایید کرده است اما منابع غربی از کشته شدن پنج ژنرال روس خبر می‌دهند.
 • مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که کشورش در گفتگوهای روسیه و اوکراین میانجی‌گری می‌کند، از نزدیک بودن توافق خبر داده است.
 • ۶۴ نفر از کارکنان نیروگاه چرنوبیل اوکراین پس از بیش از سه هفته توانستند از آن خارج شوند و جای آنها را داوطلبان گرفتند. این کارکنان به همراه نیروهای گارد ملی اوکراین از زمان حمله روسیه در این نیروگاه گیر افتاده بودند و اجازه خروج نداشتند. روسیه در آغاز حمله در پنجم اسفند این نیروگاه را در کنترل گرفت.
 • به تخمین سازمان ملل، حمله روسیه باعث آواره شدن ده میلیون نفر، حدود یک چهارم جمعیت اوکراین شده است.
 • مقام‌های شهر ماریوپل می‌گویند حمله روسیه مدرسه‌ای را که چهارصد نفر در آن پناه گرفته بودند ویران کرده است. جزئیات بیشتری از کشته‌ها یا زخمی‌ها منتشر نشده است. بی‌بی‌سی خود مستقلا نمی‌تواند این حمله را تایید کند.

  زلنسکی: ما می‌خواهیم زندگی کنیم؛ اما همسایگان میخواهند مرگ ما را ببینند

  ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل به نقل قولی از گلدا مئیر، نخست وزیر اسبق اسرائیل اشاره کرده و گفته: “ما می‌خواهیم زندگی کنیم اما همسایگان ما می‌خواهند مرگ ما را ببینند.”

  آقای زلنسکی گفته: “ما باقی خواهیم ماند و آماده مصالحه هستیم.”

  کشته شدن معاون فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه تائید شد

  اوکراین جنگ

  مقامات روسی تایید کردند که معاون فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه، کاپیتان آندری پالی در نبرد در ماریوپول جان باخته است.

  پیشتر گزارش شده بود که اوکراین مدعی کشته شدن او شده است.

  درگیری‌های شدید در ماریوپل، شهری بندری که توسط گلوله باران روسیه آسیب دیده، ادامه دارد.

  انتقاد زلنسکی از اسرائیل به دلیل خودداری از تحریم روسیه

  ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل از این کشور خواسته سلاح در اختیار اوکراین بگذارد و پرسیده چرا اسرائیل روسیه را تحریم نکرده است.

  او گفته اسرائیل بهترین سیسم دفاع هوایی در جهان را دارد و گفته”شما قطعا می‌توانید به مردم ما کمک کنید و جان شهروندان ما را نجات دهید.”

  او گفته: “برادران و خواهران؛ این انتخاب شماست؛ باید با این جواب خود زندگی کنید.