اولین دیدارترامپ و رئیس جمهور مکزیک جنجالی برگزار شد

انریکه پینا نی‌یه‌تو (چپ) گفته از هر دو نامزد اصلی ریاست جمهوری آمریکا برای سفر به این کشور دعوت کرده است

دیدار دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری و انریکه پینا نی‌یه‌تو، رئیس جمهوری مکزیک به جنجالی جدید خبری تبدیل شده است.
دیدار این دو روز چهارشنبه (۳۱ اوت – دهم شهریور) پشت درهای بسته برگزار شد، و آقایان ترامپ و پینا نی‌یه‌تو در مورد آنچه بیشتر نگرانی‌های مشترک مکزیک و آمریکا در زمینه مهاجرت غیرقانونی و قاچاق موادمخدر عنوان شده گفتگو کردند.
ساعتی بعد از این دیدار هر دو نفر در برابر خبرنگاران حاضر شدند.
آقای ترامپ بعد از این دیدار باز هم از کشیدن دیوار میان دو کشور سخن به میان آورد اما این بار احداث این دیوار را راه‌حلی برای مواجهه با مشکلات هر دو کشور در زمینه قاچاق موادمخدر و مهاجرت غیرقانونی خواند و در پاسخ به سوال خبرنگاران که از او پرسیدند: “آیا مقرر شد کدام کشور هزینه ساخت چنین دیواری را خواهد پرداخت؟” پاسخ داد در این مورد حرفی با رئیس‌جمهوری مکزیک نزده است.
اما ساعتی بعد از این کنفرانس خبری، انریکه پینا نی‌یه‌تو، درتوییتی نوشت: “من در همان اول گفتگو برای آقای ترامپ روشن کردم که مکزیک هزینه احداث چنین دیواری را نخواهد پرداخت.”
آقای ترامپ بارها طی اظهارات جنجالی‌اش درباره مهاجرت گفته بود او دولت مکزیک را وادار خواهد کرد هزینه ساخت دیوار حائل میان دو کشور را تقبل کند.
او حتی تهدید کرده بود تا زمانی که مکزیک هزینه ساخت دیوار را ندهد، به عنوان رئيس‌جمهور مانع فرستادن پول نقد از سوی مکزیکی‌ها به کشورشان خواهد شد.
160831120210_trump_pinata_ap_624x351_ap_nocredit
آقای ترامپ بارها مکزیک را از عوامل “رکود اقتصادی و تضعیف بازار کار” در آمریکا خوانده و گفته شرکت‌های آمریکایی کارخانه‌هایشان را برای کار ارزان در جنوب مرز (هم‌جوار با مکزیک) مستقر می‌کنند.
او حتی در ماه فوریه گذشته گفته بود:‌ “مکزیک تقریبا بیش از هر کشور دیگری ما را تیغ می‌زند.”
با وجود این، آقای ترامپ امروز در مکزیک و در برابر خبرنگاران بسیار محتاطانه حرف زد و بارها از احترام خود برای “کارگران زحمتکش” مکزیکی سخن به میان آورد و تاکید کرد او “مکزیکی‌های فراوانی” را با افتخار استخدام کرده است.
او در کنفرانس خبری بعد از این دیدار مردم مکزیک را با القابی چون “فوق‌العاده” و “شگفت‌انگیز” خطاب کرد؛ صفاتی در تضاد با آنچه پیش‌تر در توصیف مهاجران مکزیکی‌تبار به کار برده بود و آنها را “تبه‌کار، قاتل و تجاوزگر جنسی” خوانده بود.
با وجود این او محتوای گفتگوی خود با رئیس جمهوری مکزیک را “جدی و رک و راست” توصیف کرده است.
قرار است آقای ترامپ بعد از دیدار ظهر امروز (چهارشنبه) با رئیس‌جمهوری مکزیک، به سوی فنیکس در ایالت آریزونا پرواز کند و در آنجا در متینگی انتخاباتی شرکت کند.
آریزونا یکی از ایالت‌های سنتی برای جمهوری‌خواهان است.
این ایالت که هم مرز با مکزیک است به تقابل با مهاجران شهرت دارد و انتظار می‌رود آقای ترامپ اظهارات متفاوتی از آنچه در مکزیک بر زبان آورد را برای هوادارنش در فنیکس طرح کند.
همزمان مخالفان آقای ترامپ در مکزیک روز چهارشنبه دو تظاهرات اعتراضی ترتیب دادند و چهره‌های سرشناس این کشور هم از سفر آقای ترامپ برای انتقاد از اظهارات او در زمینه “دیوارکشی میان مکزیک و آمریکا” و همچنین “تبه‌کار و متجاوزگر جنسی” خواندن مهاجران مکزیکی استفاده کردند.
وینسته فاکس، بازرگان برجسته مکزیک که مابین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ رئیس‌جمهوری مکزیک بود امروز به شبکه آمریکایی سی.ان.ان. گفت: “ما از او (ترامپ) خوشمان نمی‌آید. از آمدنش استقبال نمی‌کنیم و سفرش را هم محکوم می‌کنیم.”
فیلیپ کالدرون، رئیس جمهوری سابق مکزیک (۲۰۰۶-۲۰۱۲) هم پس از این دیدار به سی.ان.ان. گفت دعوت از دونالد ترامپ یک “اشتباه” بوده و مکزیک نیازی به این سفر نداشت.
160831210806_trump_donald_640x360_reuters_nocredit
آقای کالدرون اظهارات امروز آقای ترامپ را که از سوی ناظران بسیار ملایم‌تر از سخنان قبلی او درباره مکزیک ارزیابی شده، “متظاهرانه” خواند.
مارگاریتا زاوالا، بانوی اول سابق مکزیک هم در توییتی نوشته: “ما مکزیکی‌ها منزلت و وقار داریم و نظرات تنفربرانگیز تو را محکوم می‌کنیم.”
‘به ترامپ گفتم که ما پول دیوار را نخواهیم داد’
با وجود این رئیس‌جمهوری مکزیک که پیش‌تر اظهارات آقای ترامپ در مورد مکزیک را “لطمه‌ای” به روابط میان واشنگتن و مکزیکوسیتی ارزیابی کرده بود، امروز پیش از این دیدار گفت به گفتگو برای حل اختلاف‌نظرها و تامین منافع کشورش معتقد است و بر همین اساس هم هر دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا را به مکزیک دعوت کرده است.
انریکه پینا نی‌یه‌تو گفته هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات را هم به مکزیک دعوت کرده و او به زودی به این کشور سفر خواهد کرد.
این در حالی است که ستاد انتخاباتی خانم کلینتون ساعتی بعد از دیدار آقای ترامپ با رئیس‌جمهور مکزیک خبر داد هیلاری کلینتون به مکزیک سفر نخواهد کرد.
او پس از دیدار با آقای ترامپ سعی کرد خیلی محتلطانه در مورد کارزار انتخاباتی نامزدها در آمریکا سخن بگوید و همزمان تاکید کرد مرز مشترک میان دو کشور باید “متاعی ارزشمند” برای منطقه محسوب شود.
آقای پینا نی‌یه‎تو همچنین بر مصون و امن کردن مرز میان دو کشور تاکید و گفت سالانه مقدار قابل توجهی پول نقد و اسلحه به طور غیرقانونی از آمریکا وارد مکزیک می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود.
بیشتر بخوانید:
ترامپ با رئیس جمهور مکزیک ملاقات می‌کند
دونالد ترامپ جزئیاتی از طرح‌های کنترل مهاجران در آمریکا اعلام کرد
سارا پیلین به ترامپ در مورد عقب‌نشینی از طرح اخراج مهاجران غیر قانونی هشدار داد

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort