تیم ملی فوتبال زنان ایران با پیروزی مقابل اردن، برای نخستین بار راهی جام ملت‌های آسیا شد.

زنان فوتبالیست ایرانی در حالی تاریخ‌ساز شدند که فعالیت‌های این تیم طی دو سال گذشته تعطیل بود و حتی از رنکینگ فیفا خارج شده بودند.

ایران که در گام اول با ۵ گل بر بنگلادش غلبه کرده بود، در فینال گروه G به میزبانی ورزشگاه ملی تاشکند، به مصاف اردن رفت.

اردن هم در اولین دیدار گروه، با نتیجه ۵-۰ بر بنگلادش غلبه کرده بود. به این ترتیب برنده بازی ایران و اردن روانه جام ملت‌های آسیا می‌شد.

بازی در وقت قانونی با تساوی بدون گل به پایان رسید تا تیم صعود کننده به جمع ۱۲ تیم برتر آسیا با ضربات پنالتی مشخص شود.

ایران با درخشش زهره کودایی که دو ضربه را مهار کرد، همچنین ضربات بی نقص بازیکنانی که پشت نقطه پنالتی ایستادند، ۴ بر ۲ اردن را شکست داد.

بهناز طاهرخانی، فاطمه عادلی، زهرا قنبری و ثنا صادقی گلزنان ایران در ضیافت پنالتی‌ها بودند. سه نفرشان در جریان بازی به زمین آمدند که حاکی از انتخاب‌های دقیق مریم ایراندوست است.

ایراندوست را به عنوان سرمربی تیم ملی، پدرش نصرت ایراندوست (مدیر فنی) همراهی می‌کند، یعنی پدر و دختری که سرمربی‌گری زنان و مردان ملوان بندرانزلی را به عهده داشته‌اند.

موفقیت کامل فنی و روانی ایران در پنالتی‌ها جالب توجه است. بهناز طاهرخانی علاوه بر دیدار با اردن، مقابل بنگلادش هم دو بار از روی نقطه پنالتی موفق به گلزنی شده بود.

زهره کودایی، غزاله بنی طالبی، گلنوش خسروی، بهناز طاهرخانی، ملیکا محمدی، یاسمن فرمانی، ملیکا متولی، زهرا سربالی، هاجر دباغی، سمانه چهکندی و نگین زندی بازیکنان آغازگر ایران در برابر اردن بودند.

این تیم به خاطر پوشش روسری به جای مقنعه، در روزهای گذشته با انتقادات برخی رسانه‌های حکومتی و مقامات سیاسی از جمله سرهنگ احمد راستینه هفشجانی رئیس کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی مواجه شده بود.

مرحله نهایی جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا از ۳۰ دی ۱۴۰۰ در هندوستان آغاز می‌شود. پیشتر حضور تیم‌های ژاپن، استرالیا، چین و هند میزبان بازی‌ها قطعی شده بود.

کره جنوبی و فیلیپین هم با صدرنشینی در گروه‌های خود به دور نهایی جام ملت‌ها راه یافته‌اند، رقابت‌هایی که در سه گروه ۴ تیمی برگزار خواهد شد.