اولین ناو هواپیمابر عملیاتی چین وارد هنگ کنگ شد

لیائونینگ، نخستین ناو هواپیمابر چین وارد بندر هنگ کنگ شده است.
اولین سفر لیائونینگ به خارج از سرزمین اصلی چین بخشی از برنامه‌های بیستمین سالگرد انتقال هنگ کنگ از بریتانیا به جمهوری خلق چین است.
این ناو در پی دیدار هفته گذشته شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین از هنگ کنگ وارد آب‌های این سرزمین شده است.
سفر رئیس جمهوری چین به هنگ کنگ با اعتراضات گسترده در این سرزمین همراه بود و او هشدار داد که هر گونه چالشی در برابر اقتدار دولت مرکزی پکن «غیرقانونی» است.
اوضاع سیاسی هنگ کنگ در سال‌های اخیر با افزایش درخواست برای خود گردانی بیشتر و حتی استقلال از جمهوری خلق چین پرتنش بوده است.
در سال ۲۰۱۴ دولت چین گفت که اجازه انتخاب مستقیم رئیس اجرایی هنگ کنگ را می‌دهد اما فرد مورد نظر باید فقط از فهرست نامزدهایی انتخاب شود که صلاحیت آنها مورد تایید دولت مرکزی قرار گرفته است.
طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ این ترتیبات را توهین آمیز و غیرقابل قبول دانستند و شرط دولت مرکزی چین به اعتراضات گسترده ای منجر شد. معترضان طرفدار دموکراسی که نام چتر بر خود نهاده اند خواستار حق رای واقعی و انتخابات آزاد شده اند.
دیدار آقای شی از این شهر در میان تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت. پس از خروج او از شهر در روز شنبه، هزاران نفر با برگزاری راهپیمایی به مناسبت سالگرد تحویل شهر از بریتانیا به چین خواستار کسب حقوق دموکراتیک بیشتر شدند.
برخی از ناظران ورود ناو لایونینگ را نشانه تمایل دولت چین به نمایش قدرت دانسته اند، اما بسیاری از مردم نیز برای گرفتن بلیت رایگان وارد شدن به این کشتی صف کشیده اند.
لیائونینگ را سه کشتی جنگی در این سفر همراهی می کند. این ناو پنج روز در نزدیکی جزیره تسینگ یی هنگ کنگ باقی خواهد ماند.
جولیانا لیو، خبرنگار بی بی سی در هنگ کنگ می گوید به نظر تحلیلگران مسایل چین حضور این ناو هواپیمابر نمایش بی سابقه قدرت نظامی در هنگ کنگ است، شهری که طی سال های اخیر شاهد اعتراضات برای دموکراسی بیشتر بوده است.
ناو هواپیمابر”لیائونینگ” ساخت شوروی سابق در سال های ۱۹۸۰ است که چین از اوکراین خریداری و سپس بازسازی کرده است.
ماه آوریل چین یک ناو هواپیمابر جدید را به آب انداخت که اولین ناو هواپیمابر ساخت داخلی چین است و تا سال ۲۰۲۰ می‌تواند عملیاتی شود.
برنامه توسعه ناوهواپیمابر چین بخشی از تلاش های آن کشور برای حضور نظامی در آب های بین المللی تلقی می شود.
توسعه قدرت نظامی چین در فضای افزایش تنش در منطقه صورت می گیرد.
ادعای پکن در مورد حاکمیت بر دریای جنوبی چین مورد اعتراض چند همسایه آن قرار گرفته و ایالات متحده برای رقابت با چین به طور منظم تحت عنوان حمایت از آزادی کشتیرانی در آبهای غنی از منابع منطقه عملیات انجام می دهد.
همچنین افزایش آزمایشات موشکی و هسته ای مکرر کره شمالی باعث افزایش تنش ها شده است. روز سه شنبه کره شمالی اعلام کرد موشک بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کرده است که برخی کارشناسان معتقدند توانایی رسیدن به آلاسکا را دارد.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com