دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در اولین گردهمایی مهم خود پس از ترک کاخ سفید در ژانویه، نارضایتی‌های پیشین خود را دوباره ابراز کرد.

آقای ترامپ خطاب به هزاران هوادار خود در ولینگتون، اوهایو ، بار دیگر ادعای نادرست خود مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را تکرار کرد.

آقای ترامپ همچنین دوباره به مضامین مورد علاقه خود در زمینه مهاجرت و جرم پرداخت و پنج ماه اول دولت جورج بایدن را “یک فاجعه” توصیف کرد.

آقای ترامپ همچنین جمهوریخواهانی را هدف قرار داد که پس از شورش ژانویه و حمله به کنگره آمریکا به استیضاح او رای دادند.

این اظهارات رئیس جمهوری پیشین آمریکا به ویژه تکرار ادعاهایش در مورد تقلب در انتخابات آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا فیس‌بوک حساب‌های کاربری او را در این شبکه اجتماعی و اینستاگرام برای دو سال بست.

پیش از آن در ماه ژانویه حساب آقای ترامپ به دلیل نوشته‌هایی که در فیس‌بوک درباره شورش و حمله به کنگره این کشور منتشر کرده بود تا مدت نامعلومی بسته شد.

فیس‌بوک ضمن اعلام بسته شدن حساب آقای ترامپ به مدت دو سال گفت “ما اعتقاد داریم که اقدامات او (دونالد ترامپ) نقض شدیدی در قوانین ما محسوب می‌شود که مستلزم بالاترین مجازات موجود در پروتکل های اجرایی جدید است”.

نیک کلگ، معاون امور بین‌الملل فیس‌بوک هم گفت که در پایان این دو سال “اگر تشخیص دهیم که هنوز خطر جدی برای امنیت عمومی وجود دارد، محدودیت را برای مدت زمان مشخصی تمدید کرده و ارزیابی مجدد را تا زمان کاهش خطر ادامه می دهیم”.

در بیانیه آقای کلگ آمده است دونالد ترامپ هنگام بازگشت به فیس‌بوک در صورت تخلف و نقض مقررات با تدابیر تنبیهی رو به افزایشی روبرو خواهد شد.

در پی انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا شکست خود در این انتخابات را نپذیرفت و با به جریان انداختن دعاوی حقوقی متعددی در محاکم ایالت‌های مختلف ادعاهای خود در مورد تقلب در انتخابات را مطرح کرد که در هیچیک از آنها به نتیجه نرسید.

همچنین کمیته‌ای متشکل از مقام‌های ارشد وزارت امنیت داخلی، کمیسیون انتخابات، و مقام‌های ایالتی آمریکا ادعای دونالد ترامپ در مورد ‘تقلب ‘ در انتخابات را رد کرده و گفتند‌ که انتخابات ۲۰۲۰ “مطمئن‌ترین رای‌گیری در تاریخ آمریکا” است