پس از انتشار مصاحبه تلویزیونی شاهزاده هری نوه ملکه بریتانیا و همسرش مگان مارکل، در کاخ باکینگهام جلسه مدیریت بحران تشکیل شده است.

این مصاحبه تلویزیونی دوساعته با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا که روز بعد هم از شبکه آی‌تی‌وی بریتانیا پخش شد، واکنش‌های گسترده‌ای داشته است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، دربار بریتانیا مایل نیست واکنشی شتاب‌زده به این مصاحبه نشان دهد. در این مصاحبه شاهزاده هری و مگان مارکل در باره طیف وسیعی از موضوعات از جمله نژادپرستی، سلامت روان، برخورد رسانه‌ها و رفتار سایر اعضای خانواده سلطنتی اظهار نظر کردند.

برآورده شده بیش از یازده میلیون نفر در بریتانیا این مصاحبه را تماشا کرده‌اند.

مگان، دوشس ساسکس، در این مصاحبه گفت یکی از اعضای خانواده سلطنتی، که از او نام نبرد، از شاهزاده هری پرسیده بود فکر می‌کند “رنگ پوست فرزندش چه خواهد بود؟” پدر دوشس ساسکس سفید پوست و مادرش سیاهپوست است و شاهزاده هری هم سرخ موست.

شاهزاده هری بعدا به اوپرا گفت که این سوال را ملکه یا همسرش، دوک ادینبورگ، نپرسیده بودند.

سال گذشته شاهزاده هری و همسرش اعلام کردند در نظر دارند بخشی از سال را به عنوان اعضای خاندان سلطنتی در بریتانیا و بخش دیگر را در خارج و احتمالا ایالات متحده یا کانادا بگذرانند. دربار با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت که برخورداری از امتیازات اعضای خانواده سلطنتی مستلزم انجام وظایفی است که به آنان محول می‌شود.

اگر دربار موافقت می‌کرد، دست کم بخشی از هزینه اقامت این زوج در خارج به خصوص حفاظت و امنیت آنان را دولت بریتانیا تامین می‌کرد. پس از مخالفت دربار، این زوج تصمیم گرفتند کاملا در خارج اقامت کنند و دربار نیز امتیازات سلطنتی آنان را لغو کرد.

شاهزاده هری گفته است که دربار هیچ مقرری به آنان پرداخت نمی‌کند.

مگان و هری

واکنش ها در آمریکا

سخنگوی جو بایدن گفت از هرکس شهامت اظهارنظر در موردسلامت روان را داشته باشد تمجید می‌کند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز شاهزاده هری، ۳۶ ساله و مگان، ۳۹ ساله را “شهروندانی” توصیف کرد که “ماجرای چالش‌های خود را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند”.

اوپر
اوپرا وینفری گفته است که نمی‌داند سوال مربوط به رنگ پوست آرچی را چه کسی پرسیده اما این سوال را ملکه یا همسرش نپرسیده‌اند

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا نیز از مگان حمایت کرد و گفت: “این زن جوان نمی‌خواست فقط سرش را پایین بیندازد و می‌دانید که سال ۲۰۲۱ است.”

اما استیون میلر از مشاوران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از مگان مارکل انتقاد کرد و گفت: “سوالی که اوپرا می‌بایست از هری و مگان بپرسد این بود که آیا اصل ماجرا این نیست که نهاد سلطنت برای خدمت به شما نیست بلکه خدمت برای بریتانیا و خدمت به بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع است؟”

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، شاهزاده هری و مگان مارکل در انتخابات ریاست جمهوری به رای‌دهندگان توصیه کرده بودند به جو بایدن رای دهند.

محتوای مصاحبه

این مصاحبه دو ساعته دوشنبه شب در بریتانیا از شبکه تلویزیونی آی‌تی‌وی پخش شد و تا دوازده میلیون بیننده داشت. پخش این برنامه در آمریکا یک روز قبل به طور متوسط ​​۱۷.۱ میلیون بیننده را به خود جلب کرد.

دوشس ساسکس در این مصاحبه گفت که او زندگی در دربار را چنان دشوار می‌یافت که بعضی مواقع احساس می‌کرد “دیگر نمی‌خواهد زنده بماند” و نهاد سلطنت را متهم کرد که برای رفع این مشکل، کمکی به او نمی‌کردند.

سر کی‌یر استارمر رهبر حزب کارگر بریتانیا گفت اظهارات مگان در باره نژادپرستی و عدم حمایت نهاد سلطنت از سلامت روان اعضای آن باید “بسیار جدی” گرفته شود.

بوریس جانسون نخست وزیر، بدون اظهار نظر مستقیم در مورد محتوای این مصاحبه گفت: “همیشه ملکه و نقش وحدت آفرین او در کشور را بی‌اندازه تحسین کرده است”.

او در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند خانواده سلطنتی نژادپرست است گفت: “وقتی صحبت از امور مربوط به خانواده سلطنتی می‌شود، رویکرد درست برای نخست وزیر این است که اظهار نظری نکند.”

در طول این مصاحبه، از دوشس ساسکس سوال شد چرا فکر می‌کند خانواده سلطنتی فرزندش، آرچی، را شاهزاده نمی‌داند. او پاسخ داد که بسیار مایل بود این امتیاز به پسرش داده می‌شد تا از حفاظت پلیس ویژه اعضای خانواده سلطنتی برخوردار شود.

تا سال ۲۰۱۷، بسیاری از اعضای خانواده سلطنتی به خاطر نسبت با ملکه از عنوان شاهزاده خودبخود برخوردار و به درجات مختلف از امتیازاتی از جمله حق استفاده از حفاظت پلیس بهره‌مند می شدند و هزینه آن را دولت تامین می‌کرد. در آن سال، دربار اعلام کرد که از این پس عنوان شاهزاده خودکار نخواهد بود بلکه ملکه مورد به مورد درباره اعطا و حفظ این عنوان تصمیم خواهد گرفت.

دوشس ساسکس در این مصاحبه گفت: “در ماه‌های بارداری یا حدود همان زمان، ما در این مورد صحبت می‌کردیم که آیا به او عنوان [شاهزاده] داده خواهد شد، آیا از خدمات حفاظتی برخوردار خواهد شد و همچنین نگران حرف‌ها در مورد تیره بودن پوست او بودیم.”

آسیب

مگان مارکل گفت سوال در این مورد رنگ پوست فرزندش از شوهرش پرسیده شده بود و خود او این موضوع را از شوهرش شنیده است.

با وجود اصرار مصاحبه کننده، دوشس ساسکس حاضر نشد بگوید چه کسی این سوال را پرسیده و گفت که اگر نام این شخص را فاش کند “فکر می‌کنم به او آسیب بسیاری برسد.” پرنس هری هم از اظهار نظر در این مورد خودداری ورزید و فقط گفت: “هرگز قصد ندارم آن گفتگو را با دیگران به اشتراک بگذارم.”

وی افزود: “این سوال در آن زمان، سوال نامناسبی بود که مرا تاحدودی شوکه کرد.”

شاهزاده هری گفت که هیچ یک از بستگانش در باره “گرایش‌های استعماری” در عناوین و مقالات رسانه‌‌ها در مورد مگان، از همسرش علنی حمایت نکردند و گفت “این ناراحت کننده بود.”

دوک و دوشس ساسکس پس از کناره گیری رسمی از وظایف سلطنتی در مارس ۲۰۲۰ به کالیفرنیا نقل مکان کردند و ماه گذشته اعلام شد که دیگر به عنوان اعضای خانواده سلطنتی وظایفی را برعهده نخواهند گرفت.

در بخش هایی از مصاحبه که برنامه پخش شده گنجانده نشده بود اما بعد منتشر شد، پرنس هری گفته است نژادپرستی از مطبوعات جنجالی بریتانیا به سایر افراد جامعه منتقل می‌شود و افزود که این “بخش عمده‌ای” از دلیل او و همسرش برای ترک بریتانیا بوده است.

در واکنش به این اظهارات، انجمن سردبیران رسانه ها در بریتانیا گفت “قابل قبول نیست” که ادعاهایی در مورد دیدگاه‌های نژادی در بخشی از مطبوعات مطرح شود “بی آنکه هیچگونه مدرکی در اثبات آن ارائه شده باشد.”

واکنش پدر مگان مارکل

در این مصاحبه، مگان همچنین از پدرش، توماس مرکل، انتقاد کرد و گفت رفتاری که پدرش در زمان عروسی او در پیش گرفت باعث شد “احساس کنم به من خیانت کرده است.”

در واکنش به این اظهارات، آقای مرکل امروز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آی تی وی گفت که مصاحبه دخترش اولین باری بود که پس از چند سال، صحبت او را می‌شنید.

آقای مرکل از شرکت در مراسم عروسی دخترش در نمازخانه کاخ ویندزور خودداری کرده و گفته بود که مایل نیست باعث خجالت او و خانواده سلطنتی شود.

وی در مصاحبه امروز گفت که “من از این موضوع بسیار ناراحت شدم و در مورد این اتفاق تا به حال صد بار یا حدود همین حدود عذرخواهی کرده‌ام.”

او این مصاحبه را “جنجالی” و بی‌موقع توصیف کرد و گفت اعتقاد ندارد که خانواده سلطنتی بریتانیا نژادپرست است. او افزود ممکن است سوال در مورد رنگ پوست آرچی “صرفا یک سوال بی‌ربط” بوده باشد.

آقای مرکل در واکنش به اظهارات مگان که گفته بود “پدرش را از دست داده” گفت “هر زمان که بتوانیم دور هم جمع شویم، من آماده‌ام و مطمئنا دوست دارم نوه‌ام را ببینم.”

او در عین حال گفت که هنگامی که خودش و خانواده‌اش “زیر ذره بین رسانه‌ها” بودند دربار و خانواده سلطنتی بریتانیا به آنان کمک و حمایت لازم را نکردند