Screen Shot 2022-04-03 at 1.03.19 AM
اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد که با عقب‌نشینی نیروهای روسیه از اطراف کی‌یف و شهر چرنیهیف، کنترل حومه کی‌یف را به دست آورده است. در همین حال شواهدی مبنی بر کشتار غیرنظامیان در مناطقی که روس‌ها اشغال کرده‌اند، به دست آمده است.
گزارشگران خبرگزاری فرانسه دست‌کم ۲۰ جسد را در یکی از خیابان‌های شهرک بوچا در نزدیکی کی‌یف مشاهده کرده‌اند، از جمله یک نفر با دست‌های بسته، و جسد یک عکاس گمشده نیز در دهکده‌ مجاور پیدا شد.
آناتولی فدورک، شهردار بوچا، به خبرگزاری فرانسه گفت که «همه این افراد تیرباران شده‌اند». وی افزود که ۲۸۰ جسد دیگر نیز در یک گور دسته‌جمعی در شهرک بوچا دفن شده‌اند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای روسیه با خروج از نواحی شمال اوکراین بر نواحی شرق و جنوب این کشور تمرکز کرده‌اند که مناطق وسیعی را در آنجا تحت کنترل دارند.
سفر رئیس پارلمان اروپا به کی‌یف؛ متسولا: مردم اوکراین قهرمان ما هستند
میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین، در شبکه‌های اجتماعی نوشت که «روسیه یک تاکتیک متفاوت را در اولویت خود قرار داده است: عقب‌نشینی به سمت شرق و جنوب».
وی سپس تاکید کرد که «ما بدون جنگ‌افزار سنگین قادر به بیرون راندن نیروهای روسیه نیستیم».
با این حال مقامات اوکراین از عقب‌نشینی روس‌ها از مناطق شمال به عنوان رخدادی مثبت یاد کرده‌اند. گانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، در فیسبوک نوشت که «ایرپین، بوچا، هوستومل و کل منطقه کی‌یف از دست دشمن متجاوز آزاد شده است».
مقامات اوکراین همچنین روز شنبه اعلام کردند که جسد ماکس لوین، عکاس معروف، در نزدیکی دهکده‌ای اطراف کی‌یف پیدا شده است.
دادستانی اوکراین در اطلاعیه‌ای گفت: «طبق اطلاعات اولیه، ماکس لوین غیرمسلح با شلیک دو گلوله توسط نیروهای مسلح روسیه کشته شده است.»
لوین ۴۰ ساله و پدر چهار فرزند از حدود سه هفته قبل ناپدید شده بود. گزارشگران بدون مرز می‌گوید که ماکس لوین ششمین روزنامه‌نگاری است که در این جنگ کشته شده.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، حدود پنج هفته قبل دستور تهاجم نظامی به اوکراین را که از حمایت غرب برخوردار است، صادر کرد.
مقام‌های اوکراینی تخمین می‌زنند که تاکنون ۲۰ هزار نفر در این جنگ کشته شده‌اند. بیش از ۱۰ میلیون نفر از شهروندان اوکراین نیز در این جنگ کشته شده‌اند.