اوکراین مشکل تابعیت دوگانه را حل می‌کند

6

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه از اوکراینی‌های خارج از کشور به خاطر حمایت آن‌ها در جریان تهاجم روسیه تشکر کرد و پیشنهاد داد تا قانون اساسی این کشور در مورد تابعیت دوگانه تغییر پیدا کند.

بنا بر قانون اساسی اوکراین، شهروندان این کشور حق داشتن تابعیت مضاعف را ندارند، به این معنی که میلیون‌ها اوکراینی‌الاصل که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند قادر به داشتن پاسپورت اوکراینی نیستند.

همزمان با «روز وحدت اوکراین» به مناسبت سالگرد اتحاد شرق و غرب اوکراین در سال ۱۹۱۹، زلنسکی روز دوشنبه در اقدامی نمادین اعلام کرد که در حال ارائه پیش‌نویس قانونی به پارلمان است که داشتن تابعیت دوگانه را مجاز تلقی خواهد کرد.

زلنسکی گفت: «من امروز پیش‌نویس یک قانون مهم را به شورای عالی (پارلمان) ارائه می‌دهم که به موجب آن، اصلاحات جامع قانونی در زمینه تابعیت چندگانه را معرفی خواهد کرد.»

وی در ادامه گفت: «[این طرح] به همه اوکراینی‌تبارها و فرزندان آن‌ها در سراسر جهان اجازه می‌دهد تا تابعیت ما را هم داشته باشند. البته به جز شهروندان کشور متجاوز.»

دنبال تهاجم همه جانبه روسیه به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ و اشغال مناطقی از خاک این کشور، مقامات اوکراینی اغلب از روسیه به عنوان «کشور متجاوز» یاد می‌کنند.

آمار اوکراینی‌های خارج از وطن

دیاسپورای اوکراینی در تایوان و جمعی از تایوانی‌های طرفدار کی‌یف به تاریخ ۲۵ وریه ۲۰۲۵
دیاسپورای اوکراینی در تایوان و جمعی از تایوانی‌های طرفدار کی‌یف به تاریخ ۲۵ وریه ۲۰۲۵آسوشیتدپرس

با توجه طولانی شدن جنگ روسیه و اوکراین و این واقعیت که کی‌یف به شدت به کمک‌های نظامی و مالی از خارج وابسته است، زلنسکی بارها بر نیاز به وحدت تاکید کرده است.

زلنسکی با تشکر از حمایت‌های دیاسپورا یا همان ترک‌وطن‌‌کرده‌‌های اوکراینی، از جمله کسانی که برای جنگیدن در جبهه‌های اوکراین آمده‌اند، گفت: عبارت «من اوکراینی هستم» معنای خاصی دارد و در حقیقت «تسلیم‌نشدن مردم ما» را می‌رساند.

تغییرات در قانون اساسی اوکراین نیاز به تصویب پارلمان دارد، روندی که ممکن است حدود یک سال طول بکشد، و بعد از آن هم نیاز به دریافت مجوز از دیوان قانون اساسی اوکراین دارد.

درتازه‌ترین نمونه‌ از حمایت‌های دیاسپورای اوکراینی از کی‌یف، «فدراسیون سازمان‌های اوکراینی در استرالیا» در تاریخ ۱۲ ژانویه از دولت استرالیا درخواست کرد تا به جای اسقاط ۴۵ فروند بالگرد «تایپان» از رده خارج شده، آن‌ها را به اوکراین ارائه کند.