وزارت امور خارجه اوکراین بیانیه‌ای در ارتباط با گزارش رسمی ایران درباره سرنگون کردن هواپیمای مسافربری آن کشور با ۱۷۶ مسافر و خدمه توسط موشک های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر و ایران را متهم کرده که علت به سقوط کشاندن این پرواز را “دستکاری” می‌کند.

وزارت خارجه اوکراین در این بیانیه با اشاره به گزارش فنی درباره سرنگون کردن هواپیمای مسافربری گفته است که ایران علت را “خطای انسانی غیر عمد” می خواند اما هیچ دلیل در گزارش خود درباره سلسله وقایع منجر به این خطای مرگبار نمی‌دهد”.

هواپیمای اوکراینی در دی ماه ۱۳۹۸ لحظاتی پس از پرواز از باند فرودگاه بین المللی تهران هدف حمله دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و همه سرنشینان آن کشته شدند.

پس از سه روز انکار شلیک به این هواپیما، سرانجام ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار بیانیه آن مسئولیت آن را متوجه پدافند هوایی سپاه در اطراف فرودگاه کرد و علت آن را “خطای انسانی غیر عمد” خواند.

شلیک موشک های سپاه به هواپیمای اوکراینی باعث کشته شدن همه ۱۷۶ مسافر و خدمه آن شد
شلیک موشک های سپاه به هواپیمای اوکراینی باعث کشته شدن همه ۱۷۶ مسافر و خدمه آن شد

ایران پس از یک سال و دو ماه سپری شدن از زمان سرنگون کردن این هواپیما گزارش فنی درباره این سقوط را در آخرین روزهای سال ۱۳۹۹ منتشر کرد. این گزارش می گوید یک اپراتور دفاع ضد هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هواپیما را “به اشتباه” نیروی متخاصم شناسایی و بدون اجازه فرماندهان موشک ها را شلیک کرد.

وزارت خارجه اوکراین در این بیانیه تازه خود می گوید گزارش ایران در تضاد با معیارهای بین المللی در تنظیم یک گزارش سوانح هوایی است و گفته اگر حتی علت شلیک واقعا خطای انسانی غیرعمد باشد، ایران مستنداتی در تایید اظهارات خود ارائه نمی کند.

اوکراین گفته است که متعهد به همکاری سازنده با ایران برای روشن شدن حقیقت در این باره است و اعلام کرده در ۹۰ صفحه درباره پیش نویس گزارش فنی ایران، نظرات این کشور را اعلام کرده بود اما ایران در گزارش نهایی خود “توجهی به این نظرات نکرده است”.

این بیانیه درباره اظهار نظر دادسرای نظامی ایران درباره صدور کیفرخواست علیه ۱۰ نفر از متهمان پرونده سرنگون کردن هواپیمای مسافری این کشور هم گفته است که از نام و هویت افراد متهم، مطلع نشده است.

اوکراین و چهار کشور دیگر که شهروندان یا افراد مقیم در آنها در این حادثه کشته شدند – شامل کانادا، بریتانیا، افغانستان و سوئد – از ایران خواسته اند توضیح “کامل و جامع” درباره سرنگونی هواپیما ارائه کند.

این گزارش با انتقاد انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی هم مواجه شد.

خانواده ‌قربانیان در بیانیه خود دولت‌های درگیر در این فاجعه را به “مذاکرات توخالی” با ایران و تنها گذاشتن خانواده‌های سوگوار متهم کرده‌اند و گفته‌ بودند “بعد از چهارده ماه جامعه‌ بین‌المللی نتوانسته است ایران را در ارتکاب چنین جنایت وحشتناکی مورد بازخواست قرار دهد”.

پیشتر ماموران ایرانی شماری از معترضان به سرنگونی این هواپیما را دستگیر کرده بودند. این افراد بعد از آزادی گفته بودند که در زندان به “تجاوز جنسی” تهدید شده بودند.

کانادا وعده داده که به زودی تحقیقات مستقلی در این زمینه را آغاز خواهد کرد