یالات متحده آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس چهارشنبه شب با صدور یک بیانیه مشترک از برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و پهپادی ایران به شدت انتقاد کردند.

در این بیانیه که پس از نشست گروه کاری ایران ایالات متحده و شورای همکاری در ریاض صادر شد، جمهوری اسلامی به تحریک یک بحران اتمی و بی‌ثبات کردن خاورمیانه با برنامه‌های موشکی و پهپادی متهم شده است.

این بیانیه مشترک کم‌سابقه در حالی منتشر می‌شود که دولت دموکرات جو بایدن، نسبت به دونالد ترامپ همگرایی کمتری با کشورهای عرب خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی دارد.

کشورهای صادر کننده این بیانیه از دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی خواسته اند تا با استفاده از فرصت دیپلماتیک مذاکرات وین، برجام را از خطر نابودی نجات دهد و از بروز یک بحران و مخاصمه منطقه‌ای جلوگیری کند.

پیش از این کشورهای غربی طرف برجام و ایالات متحده آمریکا در ماه اکتبر و در جریان نشست رهبران گروه ۲۰، بیانیه مشابهی با عبارات یکسان صادر کرده بودند. بیانیه چهارشنبه شب، مانند بیانیه رم می‌گوید توسعه برنامه هسته‌ای ایران به‌هیچ وجه پاسخگوی نیازهای غیرنظامی نیست اما گام‌ مهمی برای ساخت سلاح اتمی به شمار می‌رود.