شماری از چهره‌های سیاسی و جهادی و دولتی در بلخ، در شمال افغانستان در نشستی تصمیم‌های تازه‌ای برای مقاومت در برابر پیشروی طالبان به سمت شهر مزارشریف، مرکز این ولایت را اعلام کردند.

در حالی که شهرهای عمده هرات در غرب و قندهار و لشکرگاه در جنوب به تصرف طالبان درآمده است، درگیری‌های شدید در اطراف شهر مزارشریف، مهمترین شهر در شمال این کشور ادامه دارد.

محمدفرهاد عظیمی، والی بلخ، متن بیانیه مشترک فرماندهان و مقام‌ها در شمال را منتشر کرده است.

در جلسه امروز در دفتر والی بلخ، مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی، عطامحمدنور، رهبر جمعیت اسلامی ، عبادالله عباد، معاون ریاست امنیت ملی، محمد فرهاد عظیمی، والی بلخ، ژنرال ذبیح‌الله مهمند، فرمانده قل‌اردوی (سپاه) شاهین، شماری از نمایندگان پارلمان، محمدافضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ و جمعی از سران احزاب سیاسی حضور داشتند.

غنی
محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در روزهای گذشته برای هماهنگی جنگ به مزارشریف رفت

در جلسه فرماندهان در شمال تصمیم گرفته شد که یک مرکز فرماندهی واحد در دفتر والی بلخ ایجاد شود، و سپاه ۲۰۹ شاهین در این ولایت “تمام تجهیزات موجود” را در اختیار نیروهای مردمی قرار دهد.

همچنین تصمیم گرفته شده که “نیروهای مقاومت و بسیجی” با رهبری عطامحمد نور فعالیت کنند. مارشال دوستم بر عملیات‌ها نظارت کرده و مشورت بدهد.

مراکز فرماندهی در غرب و شرق شهر مزار شریف نیز تشکیل شده است.

مارشال دوستم و عطا محمد نور امروز در یک نشست خبری نیز شرکت کردند.

آقای نور در این نشست گفت که در یک هفته اخیر جنگ‌ها شدیدتر شده، با آنهم خطوط مقدم مستحکم باقی است.

دوستم و عطا
نشست ایجاد فرماندهی در دفاع از مزارشریف

او افزود که بیست سال قبل نیز اولین بار دژ طالبان در بلخ شکسته شد.

مارشال دوستم نیز گفت: به هر شکل از “بلخ باستان” باید دفاع ‌کنیم. فیصله کردیم که بیشتر از دو هزار نفر آماده باشند که هرجایی که فشار باشد جواب بدهند.

او افزود که بیشتر از ۲۵۰۰ نفر مجهز با فرماندهانی که آموزش دیده و تجربه کافی دارند، به مزارشریف آمده اند.

مارشال دوستم گفت: از دوحه هم صدایی بلند خواهد شد.