ایران، در میانه حمله به مناطق کردنشین عراق، آمریکا را تهدید کرد

Screen Shot 2022-09-30 at 11.18.05 AM

در حالی که حملات پیاپی سپاه پاسداران به مناطق کردنشین عراق روز جمعه، هشتم مهر، وارد هفتمین روز خود در این دور از عملیات انتقام‌جویانه از سازمان‌های مسلح کرد ایرانی شده، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به آمریکا «هشدار» داد که «اگر نسبت به پهپادهای ایران اقدامی کند، ایران پاسخ خواهد داد».

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، گفت ایران هر گونه واکنش آمریکا به پهپادهای ایرانی را «اقدامی خصمانه» تلقی کرده و حق پاسخ به آن را برای خود محفوظ می‌داند.

جمهوری اسلامی ایران از بامداد اول مهر، در حالی که اعتراضات مردمی در ده‌ها شهر و مناطق ایران از جمله در استان کردستان در اعتراض به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت نیروهای انتظامی ادامه داشت، حملات موشکی و پهپادی به مقر احزاب کرد مستقر در شمال عراق را آغاز کرده و آن را در سراسر هفته گذشته دنبال کرده است.

حملات سپاه پس از آن آغاز شد که یک روز پیش از آن شهر اُشنویه در استان آذربایجان غربی برای ساعاتی طولانی از کنترل نیروهای امنیتی خارج شد و نظامیان مستقر در این شهر در حالت تدافعی قرار گرفتند.

آغاز حملات راکتی سپاه در روز اول مهر به مناطقی در خاک اقلیم عراق که فاصله چندانی با اشنویه ندارد، نیروهای امنیتی مستقر در این بخش از آذربایجان غربی را نیز دوباره راهی خیابان‌ها کرد که ساکت کردن نسبی خیزش کردهای محل را در پی داشت، هرچند که اعتراضات در سایر شهرهای کردنشین مانند سنندج تا شامگاه هفتم مهر ادامه یافته است.

سخت‌ترین حمله موشکی سپاه روز پنج‌شنبه، ششم مهر، رخ داد که در جریان آن ۱۳ تن کشته و شمار دیگری زخمی شدند. یکی از کشته‌ها یک کرد ایرانی است که تابعیت آمریکا را نیز دارد.

در حمله روز پنج‌شنبه، محمود رسول، گزارشگر رادیوفردا در اقلیم کردستان عراق، نیز در حالی که مشغول مصاحبه با یک کادر از سازمان‌های کردی بود، زخمی شد و به بیمارستان انتقال یافت.

نمایی از سفارت ایران در بغداد

بیشتر در این باره:

عراق با احضار سفیر ایران در بغداد، حملات سپاه به اقلیم کردستان را «جنایت» خواند

حال جسمانی محمود رسول که در گذشته نیز در حمله داعش در اقلیم کردستان یک چشم خود را از دست داده، پس از بستری بودن در بیمارستان فعلا بهبود یافته است.

گزارشگر بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا، که او نیز در حال گرفتن مصاحبه در محل بود، در حمله روز ششم مهر به خاک افتاد، ولی در همان حال در برابر دوربین افتاده به زمین، گزارش خود را ادامه داد.

صداوسیمای جمهوری اسلامی در دو روز گذشته تصاویر و فیلم‌هایی را که پهپادهای دیگر سپاه از زمان حمله اخیر گرفته بودند، پخش و گزارشگر اعزامی صداوسیما نزد نیروهای سپاهی تاکید کرد که حملات جمهوری اسلامی تا «پاکسازی کامل» اقلیم کرد از «تجزیه‌طلبان مسلح» ایرانی ادامه خواهد یافت.

دولت آمریکا با تایید کشته شدن یک شهروند خود در حملات اخیر سپاه اعلام کرده که یک فروند پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز هشتم مهر گفت: «ادعای آمریکایی‌ها درباره انهدام پهپاد رزمی ایران، ثابت می‌کند که آمریکا با تروریست‌ها و تجزیه‌طلبان همدست است».

آقای باقری همچنین خطاب به آمریکا گفت که ایران «تنها با تروریست‌ها در حال برخورد سخت نظامی است و هیچ اقدامی در این مقطع علیه آمریکایی‌ها ندارد، ولی انتقام هر حرکت احتمالی آمریکا، برای نیروهای مسلح ایران محفوظ است و به جای خود مناسب با آن برخورد خواهیم کرد».

نیروی زمینی سپاه نیز روز هشتم مهر در بیانیه‌ای با این ادعا که حزب «کومله» درنظر داشته عملیات خرابکارانه در یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران انجام دهد، افزود که «برخورد شدید و قاطع با گروه‌های تجزیه‌طلب» در دستور کار سپاه خواهد بود تا اهداف عملیات تامین شود.

جمهوری اسلامی سازمان‌های کرد ایرانی را که اکثر آن‌ها در اقلیم عراق نیز دفتر و پایگاه دارند، «تجزیه‌طلب» می‌نامد. آنها خود را ضد انقلاب و مخالف سیاسی حکومت ایران می‌دانند.

نیروی زمینی سپاه در بیانیه روز جمعه این را نیز گفته که اخطارهای پیشین جمهوری اسلامی ایران به مقامات اقلیم کردستان عراق برای «جمع کردن» مقر سازمان‌های ایرانی کردی «نتیجه‌ای نداشته است».

عراق در روزهای گذشته سفیر ایران را احضار کرده و نسبت به حملات روزهای گذشته سپاه توضیح خواسته است.

در این میان، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، روز جمعه خبر داد که «سرتیپ محمد ریکر، فرمانده نیروهای پیشمرگه در کرکوک، هدف حمله ناشناس قرار گرفته است».

بر اساس این گزارش، حمله به خانه این فرد نظامی ارشد نیروهای پیشمرگه در سلیمانیه صورت گرفت، که تسنیم، راکت یا پهپاد را عامل آن دانست.

ناظران امور خاورمیانه معتقدند، در حالی که تمامی اقدامات جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ روز اخیر اعتراضات مردم خشمگین ایران را خاموش نکرده، ایجاد یک بحران نظامی چه علیه منطقه اقلیم کرد عراق و چه با آمریکا، به حکومت اسلامی برای کاربرد زور بیشتر جهت غلبه کامل بر موج اعتراضات مردمی بهانه خوبی خواهد داد.